Atacuri de panica

Moderator: admin

Atacuri de panica

Postby Octavian on Thu Jul 24, 2008 12:18 pm

Gabi, iti multumesc pentru onoarea de a fi primul care scrie pe acest forum. Chiar daca nu este o placere, o sa-mi amintesc putin de motivele pentru care am apelat la psihoterapie. Eram incordat toata ziua, mi-era teama si de umbra mea, daca auzeam de o boala credeam ca o am si eu, ma credeam fragil si sensibil ca un pahar de cristal, evitam sa ma intalnesc cu prietenii, nu ma mai duceam la cursuri la facultate. Cel mai puternic si neplacut simptom al meu era ca aveam atacuri de panica. Cel mai des in autobuz, in metrou, in clasa. Nici la paine nu ma mai duceam, decat daca ma insotea cineva. Cand aveam atacurile de panica, transpiram instant, mi se punea un nod in gat, de juram ca mi s-a umflat omusorul, imi batea inima ca atunci cand alergam, aveam niste ameteli ciudate, adica nu erau ca atunci cand te invarti in loc 30 de secunde, ci mai degraba ca o stare confuza, fara control. Groaznic. Am tinut-o asa aproape un an. Ce sa mai spun, nu-mi mai traiam viata, ci mai degraba era ca o agonie. Oricum nu eram eu cel mai fericit om nici inainte sa incep sa am atacurile, dar cand au inceput, viata mea s-a schimbat in rau radical. Tin minte ca in prima sedinta mi-ai spus ca in 5-7 sedinte se rezolva. In total, cred ca am venit la tine de vreo 17 ori :). Chiar daca de atacuri am scapat cam dupa 4-5 sedinte, teama si celelalte probleme ale mele au necesitat mai mult lucru. Oricum, nu mi-am imaginat vreodata ca ma voi schimba in asa masura si regret enorm toti anii in care am ales sa imi fac griji, in loc sa imi traiesc viata intr-un mod normal si constructiv.
In concluzie, as vrea sa spun ca apelarea la psiholog a fost cel mai bun lucru din viata mea.
Gabi, iti multumesc pentru tot!
Sper sa citeasca acest mesaj cat mai multi oameni si sa apeleze cu incredere la psiholog.
Octavian
P.S.: Esti invitat la nunta mea, pe data de 15 august 2009 :)
Octavian
 
Posts: 1
Joined: Thu Jul 24, 2008 11:48 am

Re: Atacuri de panica

Postby Gabriel Dinu on Fri Aug 08, 2008 2:06 pm

Draga Octavian,

Ma bucur ca ai scris pe acest forum. Intentia acestei sectiuni este de a dezvalui schimbarile si beneficiile clientilor, datorate psihoterapiei si consilierii psihologice.
Este foarte important ca ti-ai revenit si ca te bucuri de viata, ca majoritatea oamenilor. Sigur ca sunt momente in viata cand bucuria lipseste si este foarte greu, insa important este sa te si poti detasa de necazuri si sa te bucuri din plin de ce-ti ofera viata. Imi scriai intr-un mail ca ai ajuns sa cunosti iar fericirea, iar acest lucru inseamna enorm pentru mine, ca si psiholog. Iti urez sa ai cat mai multe momente de fericire in viata.
In ce priveste numarul de sedinte necesare pentru eliminarea atacurile de panica, ele nu depasesc 7 sedinte, in principiu. La tine au disparut chiar mai repede, insa a fost nevoie sa ne mai vedem si pentru alte lucruri. Cum tu ai fost multumit de mine ca si psiholog, asa am fost si eu multumit de tine ca ti-ai folosit resursele din plin pentru a-ti depasi acea perioada dificila din viata. Felicitari!

P.S: Iti multumesc pentru invitatie. O sa fac tot posibilul sa fiu acolo si sa ma bucur impreuna cu tine.

Pentru cei ce doresc sa posteze un topic sau un comentariu pe aces forum este necesar sa stie ca dupa ce scriu trebuie sa apese pe " Submit" si nu pe " Save".
Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.306.188
Mail: gabriel.dinu@psihosolutii.ro
Web: www.psihosolutii.ro
Gabriel Dinu
 
Posts: 15
Joined: Sat Jul 26, 2008 1:22 pm

Re: Atacuri de panica

Postby cristina b on Fri Jan 02, 2009 4:01 pm

Exact aceleasi simptome am si eu .Intrebarea mea este:ce trebuie sa fac,la ce sa ma gandesc,cum sa ma relaxez ca sa pot iesi singura afara din casa fara sa am un atac de panica pe strada si sa reusesc sa merg si la serviciu ,in fine sa fac lucrurile obisnuite dintr o zi,asta pana ce o sa ajung sa le controlez dupa mai multe sedinte la un psiholog?
cristina b
 
Posts: 2
Joined: Fri Jan 02, 2009 3:54 pm

Re: Atacuri de panica

Postby Gabriel Dinu on Mon Jan 05, 2009 6:55 pm

Draga Cristina,

Este usor de zis, dar greu de facut ce ar trebui sa faci sau sa gandesti ca sa poti sa-ti stapanesti aceste stari. Cel mai bine ar fi sa apelezi la consiliere psihologica. Persoanele cu astfel de stari ajung la cabinet insotiti, la primele sedinte. E nevoie sa faci eforturi destul de mari ca sa te comporti iar ca inainte sa ai aceste atacuri, insa te asigur ca merita.
Succes!
Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.306.188
Mail: gabriel.dinu@psihosolutii.ro
Web: www.psihosolutii.ro
Gabriel Dinu
 
Posts: 15
Joined: Sat Jul 26, 2008 1:22 pm

Re: Atacuri de panica

Postby cristina b on Wed Jan 07, 2009 1:19 pm

Multumesc!Pana la urma puterea sta in fiecare din noi...singuri ne putem da seama ce ne face bine si ce nu...probabil in cazul meu divinitatea ar fi "calmantul" cel mai bun.
cristina b
 
Posts: 2
Joined: Fri Jan 02, 2009 3:54 pm

Re: Atacuri de panica

Postby Gabriel Dinu on Wed Jan 07, 2009 8:27 pm

Draga Cristina,

Ai dreptate, puterea este in noi, insa de cele mai multe ori, in cazul anxietatii si atacurilor de panica, este nevoie de ghidare profesionista ca sa gasim si sa folosim aceasta putere.
Numai bine!
Gabriel Dinu
Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.306.188
Mail: gabriel.dinu@psihosolutii.ro
Web: www.psihosolutii.ro
Gabriel Dinu
 
Posts: 15
Joined: Sat Jul 26, 2008 1:22 pm

Re: Atacuri de panica

Postby Veronica-A on Fri May 22, 2009 6:16 pm

Bine v-am gasit. Ma bucur sa ma alatur "echipei". Ma bucur sa ma alatur voua cei care intelegeti cel mai bine ce se intampla in mintea si sufletelor noastre. Ma bucur sa fiu consiliata de tine Gabi, si ajutata.
Vreau sa cred ca sunt pe drumul cel bun si ca deciziile ce le voi lua pe viitor sa fie benefice vietii mele.
Ma bucur de familia mea care este stalpul ratiunii mele. Ma bucur de cel mai minunat tata din lume, fara el n-as fi fost atat de puternica si de surorile mele care sunt si cele mai bune prietene ale mele.
Ei sunt cei de care nu-mi mai este rusine sa plang in fata lor.
Ma inchin, voua celor care ma respectati pentru ceea ce sunt!
Veronica-A
Veronica-A
 
Posts: 4
Joined: Fri May 22, 2009 5:35 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron