inca un "ratacit" prin anxietate din nou pe calea cea buna

Moderator: admin

inca un "ratacit" prin anxietate din nou pe calea cea buna

Postby alinneagoe on Wed Jun 30, 2010 10:30 am

salutare tuturor. va scriu pentru a va impartasi din experientele mele inainte si dupa terapie. in cazul meu problemele erau de genul "vai, daca o sa mi se faca rau de la oboseala?" sau "vai, daca o sa mi se faca rau in timpul mesei cu toti acesti necunoscuti?" si variatiuni pe aceasta tema. totul a inceput acum cred ca aproape 8 ani. sau cel putin cam atunci a fost primul atac de panica pe care mi-l amintesc. si de atunci din ce in ce mai grav si din cauza unor experiente nu tocmai placute. probleme cu somnul, nu reuseam sa ma odihnesc asa cum trebuie chiar daca "dormeam" si cate 12 ore. inca nu am depasit complet aceasta problema dar lucrurile stau muuuuuult mai bine. inainte imi era frica de oboseala si datorita jobului am des parte de weekenduri obositoare, cu drumuri prin tara si somn pe apucate. inainte ma apuca frica inainte sa inceapa weekendurile si deja spre final eram in "transa". evident ca mi se facea rau pentru ca asta gandeam. cu ajutorul terapiei am invatat ca unele reactii ale organismului sunt perfect normale. este absolut normal sa te simti obosit. dar de aici pana la a interpreta gresit aceste senzatii si sentimente si reactii este cale lunga prin gandirea irationala. aveam nevoie sa inteleg aceste lucruri ca sa pot trece peste problemele mele. recomand tuturor terapia. poate unii "se pot trata" singuri, nu stiu, n-a fost cazul meu. stiu doar ca acum imi este bine si ar fi trebuit sa incep mai devreme terapia. nu am facut-o tot de frica. de frica celor din jur si de ce ar gandi despre mine. ceea ce este o mare prostie, evident, dar asta stiu abia acum. m-am schimbat foarte mult de cand am inceput sedintele, datorita lor si a altor intamplari din viata mea si cred ca de 2-3 saptamani n-am mai avut probleme deloc. poate doar mici anxietati peste care pot trece foarte usor acum. dar in niciun caz n-am mai avut atacuri de panica asa cum aveam inainte. ma uit in jur, la colectivul din care fac parte, si desi avem cu totii acelasi program, vad cum fiecare reactioneaza altfel si suporta altfel totul. suntem diferiti. noi oamenii. poate unii trec mai usor peste probleme, le ignora, nu le vad, nu le simt, au organismul mai puternic, se descurca singuri si n-au nevoie de ajutor, nu stiu. dar daca ai probleme si nu stii ce sa faci si ai ajuns aici si citesti aceste randuri, du-te la psiholog. iti va face bine. mie mi-a facut.
alinneagoe
 
Posts: 1
Joined: Tue Jun 15, 2010 10:01 pm

Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron