Tulburare de anxietate generalizata

Moderator: admin

Tulburare de anxietate generalizata

Postby silvia_b on Mon Jul 12, 2010 6:01 pm

Problemele mele au inceput acum 10 ani: colon iritabil, scadere ponderala severa, teama de a sta singura in casa, teama de a merge pe strada, teama de mijloace de transport in comun, teama si de mine. Fiind medic nu mi-a fost foarte greu sa-mi dau seama ce se intampla cu mine, asa ca am tot apelat la psihiatrii. Am preferat intotdeauna medicamentele, eram convinsa ca un psihiatru iti spune dupa 5 minute ceea ce un psiholog iti spune dupa 3 sedinte. In urma cu 3 luni toata simptomatologia mea s-a accentuat, ajunsesem la 38 kg (31ani), ieseam foarte greu din casa, naveta mi se parea un calvar, imi neglijam viata personala complet, asa ca am ajuns iar la psihiatru. Doamna doctor mi-a spus ca ar merita sa incerc si psihoterapia; dispusa sa fac orice ca sa-mi rezolv problemele am ajuns la psihologul Roxana Niculescu. Cu o abordare complet profesionista si multa empatie m-a cucerit de la prima sedinta. Cu ajutorul discutiilor noastre si al cartilor citite am constientizat multe lucruri si multe greseli pe care le-am facut in timp. Dupa multi ani am invatat sa ma bucur de ziua de duminica ( inainte nu faceam altceva decat sa-mi fac griji ca iar trebuie sa ies din casa), am invatat ca naveta o fac pt o obtine niste beneficii, ca e cazul sa-mi confrunt "demonii", ca nu rezolv nimic daca stau. Am invatat sa nu mai fac o tragedie din orice, am invatat ca avem si zile bune si zile rele si...........am ajuns la 42 kg si sunt in crestere :) . La ora actuala cred mai mult in psihoterapie decat in medicatie, iar acest lucru m-a ajutat atat pe plan personal cat si pe plan profesional. Sunt atatia oamenii care se confrunta cu asemenea probleme si din nestiinta sau din cauza unor prejudecati raman cantonati intr-o panica vesnica, care nu le face decat rau.
Iti multumesc Roxana pt ca m-ai ajutat sa-mi vad viata si lumea care ma inconjoara cu alti ochi!
Vei ramane o prezenta constanta in viata mea, cel putin virtual ( si aici vreau sa subliniez avantajele psihoterapiei online, a fost extrem de utila aceasta optiune pt saptamanile cand nu am avut timp sau cand a plouat :D ).
Iti multumesc mult!
Silvia
silvia_b
 
Posts: 1
Joined: Wed Jun 30, 2010 4:31 pm

Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron