Un prieten la nevoie se cunoaste

Moderator: admin

Un prieten la nevoie se cunoaste

Postby corina on Wed Aug 06, 2008 12:28 am

Acum dupa ce v-am spus povestea mea de cosmar as dori din inima sa va spun ce m-a determinat sa lupt,sa reinvat sa zmbesc;sa merg mai departe. Acum ceva timp am descoperit emisiunea "Confidential" la Radio Lynx,moderata de psihologul Gabi Dinu. Desi timida de felul meu am inceput sa-i povestesc lui Gabi intamplarile neplacute din viata mea,incet,cu grija si cu profesionalism Gabi mi-a castigat increderea,si desi eram sceptica la inceput m-a convis sa merg la o sedinta psihologica;lucru pe care l-am facut cu cea mai mare placere. Datorita primei sedinte,am inceput sa am incredere in mine si sa fiu putin mai optimista. Faptul ca cineva ma asculta,ma intelegea si mai ales nu ma acuza de nimic,nu ma judeca mi-a redat increderea in mine. Din fericire a doua tentativa de viol,s-a produs dupa prima sedinta,asa ca discutia cu Gabi a fost de mare ajutor. Ce ma determinat sa accept ajutorul unui psiholog? simplu disperarea,teama si in mod special pesimismul meu dus la extreme.Sincer nici mie nu imi vine sa cred ca am facut asta,dar inainte de prima sedinta il cunosteam pe Gabi de ceva timp de la radio bineinteles;asa ca,chiar nu mam simtit ciudat.Sfatul meu pentru cei care doresc ajutorul unui psiholog este sa mearga la cabinet,si sa considere ca merg la un prieten nu la un profesionist. Defapt la mine asta este secretul: am mers la prietenul meu,nu la psihologul meu. Multumesc Gabi Dinu,si sper ca divinitatea sa-ti dea puterea sa redai si alte vieti;asa cum miai redat-o pe a mea!
corina
 
Posts: 3
Joined: Tue Aug 05, 2008 11:21 pm

Re: Un prieten la nevoie se cunoaste

Postby Gabriel Dinu on Fri Aug 08, 2008 2:38 pm

Draga Corina,

Este adevarat ca ai trecut prin multe momente dificile in viata. Important este ca " ai trecut" si ca acum reusesti sa iti dai voie sa inveti din ele, nu sa le acuzi. Pana la urma, tu esti aceasta persoana plina de calitati si de energie, intr-o anumita masura, tocmai datorita greutatilor prin care ai trecut.

Iti doresc succes si sa nu uiti sa-mi transmiti si mie vestile bune din viata ta!

P.S.: Daca doriti sa postati un comentariu este necesar sa apasati pe " Submit" dupa ce scrieti textul
Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.306.188
Mail: gabriel.dinu@psihosolutii.ro
Web: www.psihosolutii.ro
Gabriel Dinu
 
Posts: 15
Joined: Sat Jul 26, 2008 1:22 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron