cum pot scapa de anxietate depresiva

Moderator: admin

cum pot scapa de anxietate depresiva

Postby Achim Eugenia on Thu Apr 02, 2009 10:32 am

Buna ziua mai intai as incepe a ma prezenta ma numesc Eugenia si am 27 de ani sunt casatorita de 9 ani si am un baietel de 5 anisori problemele mele au inceput dupa cateva luni dupa ce ne-am casatorit adica la exact o luna dupa ce am facut starea civila sotul meu a plecat in ungaria la lucru eu ramanand acasa la parinti mei eram la inceput fara bani etc.etc.eu am inceput sa merg la lucru la un fast food sotul meu cand a auzit a inceput sa fac crize de gelozie si mi-a interzis sa mai merg la lucru cu motivul ca ,acolo vin foarte multi barbati si el nu e langa mine nu am facut cum a zis el ptr ca aveam si eu nevoie de bani si nu imi puteam permite sa stau acasa intr-un final m-a prins ca nu am ascultat de vorbele lui si a venit acasa si nu am mai mers dupa aceea la lucru el a plecat iar eu am cautat in alta parte de lucru la fel nu ma lasat sa mai merg obosita fiind de stresul pe care el mi-l provoca am incetat de a nu mai merge la lucru .Dupa o vreme el a ramas acasa nu a mai plecat niciunde toate bune si frumoase si intr-o zi se intampla ca raman insarcinata el nu doreste acel copil parinti mei nu au fost nici ei de acord pe motivul ca suntem tineri si nu avem o casa nimik ptr siguranta de maine asa ca au decis in locul meu adica sa fac avort acel avort l-am amanat doua saptamani cu speranta ca poate ,poate se vor razgandi dar nu a fost asa si de aici incepe cosmarul vietii mele am facut acel avort si imediat am si facut depresia postavort a fost ingrozitor ii auzeam plansul la copil il vedeam numai pe el , pe sotul meu nu l-am putut suporta langa mine multa vreme cand ma uitam la el parca vedeam un criminal mergeam pe strada si vedeam copii sau femei insarcinate incepeam sa plang au trecut cum au trecut chieful de viata incetul cu incetul incepea a se stinge.Intr-o zi sotul meu ma intrebat nu am de gand sa merg sa imi caut si eu ceva e lucru ca e greu cu doar un singur salar eu nu am avut nici un raspuns am tacut zilele treceau sapt lunile eu nu dadeam nici un semn ca as dori sa fac si eu ceva intr-o dupamasa primesc un telefon de la o prietena de a verisoarei mele in care imi spune ca sotul meu este in plin centru al timisoarei de mana cu o femeie si ca se saruta am intrat intr-o stare de nedescris l-am sunat si i-am spus sa vina acasa cu ea sa o vad si eu cu cine ma inlocuieste am folosit cuvinte foarte urate dar nu ma mai puteam controla in momentul cand a ajuns acasa noi stateam la parinti mei i-am dat doua palmi nu a ripostat nu a facut nimik l-am intrebat de ce a facut asta la care el mi-a raspuns tu nu vrei sa faci nimik ptr familia nostra el a vrut sa plece eu nu l-am lasat il iubeam sau imi era frica sa raman singura nu pot sa imi dau seama au trecut si astea l-am iertat dar nu am uitat si nu voi putea sa uit asa ceva.dupa vreo 2 ani ne-am mutat in chirie nu dupa mult timp am ramas insarcinata din nou l-a inceput a zis ca nu il doreste dar sa speriat cand a vazut ca am avut amenintare de avort atunci s-a infricat si a fost si el de acord perioada sarcini a fost buna dupa doua luni de la nastere sotul meu a recidivat din nou o alta femeie aveea sa se bage in familia mea nu am aflat decat dupa doua luni jumate cand sotul meu a plecat in italia la fratele lui la lucru lasandu-mi mie telefonul lui unde intr-o seara copilul dormea eu mi-am zis ia hai sa vad ce e prin telefonul asta (eu de fire curioasa)si intru la mesaje vad 9 mesaje de dragoste primite de la un nr fara nume am intrat in panica am simntit ca pica cerul pe mine am sunat la nr respectiv si am intrebat ca ce treaba are cu barbatul meu a zis ca e o greseala si mi-a inchis am sunat din nou la fel am mai sunat o data si mi-a raspuns un barbat sa dat drept fratele ei a urmat o scurta converscatie dupa care el la ora unu noaptea a venit la mine i-am aratata mes si a doua zi m-am dus la ea a( sotul negand cu nesimntire ca el ar fi fost vinovatul zicea ca nu cunoaste pe nimeni) cand ma vazut eu am intrebat-o daca stie ca el are un copil si ea a zis ca da imi spunea ca o facea sa se simnta importanta ca el stia sa o asculte si sa o inteleaga cand pe mine nu ma ascultat si nu ma inteles niciodata vroea sa plece la el sotul ei a intentat actiunea de divort dar dupa care sau impacat vorbind cu ea imi spune ca ce simnte ptr sotul meu nu a simntit niciodata ptr nimeni si ca il iubeste am intrebat-o ca de ce el a ajuns pana aici si ea mi-a raspuns ca eu pe el nu il inteleg si ca vorbesc pe un ton mai ridicat dar asta e tonul meu am incercat de foarte multe ori sa vorbesc mai incet dar nu am reusit in fine la sfarsitul conversatiei ea mi-a zis ca il iubesc foarte mult si ca ferice de el ca are asa o sotie ca ea in locul meu nu ar fi facut nimik ptr ca sa salveze aceea casnicie bun au trecut si astea ca de obicei am iertat am ajuns si eu in italia de aici incepe o alta poveste strainatatea te omoara m-am trezit singura si fara nici o alinare o vreme au fost toate bune si la locul lor dar odat mutata cu cumnta mea au inceput certurile de la copii au inceput bataile sotul pe mine ne-am mutat dintr-o chirie in alta ca vorba romanului :ca tiganul cu cortul:nervi imi erau intinsi la maxim incepusem sa ma ingras foarte mult mancam fara sa imi fie foame intr-un final am putut sa inchiriem o casa unde sa stam numai noi problemele nu au incetat sa mai apara problema banilor discutiile in contradictoriu cu cumnata si cumnatul meu certurile cu sotul meu din nou batai atunci el imi zicea ca de vreau bani sa merg la lucru dar eu fiind singura cu un copil mic si nimeni sa ma ajute macar cu copilul ptr a putea sa merg si eu la lucru stau si sufar si plang si imi vine sa inebunesc ultima bataie am luat-o ptr ca am zis ca nui fac o cafea ma luat de gat si ma ridicat in sus mia dat doua palmi de ma si invinetit pe loc si sa imi curga sange din gura am vrut sa chie politia dar nu ma lasat am inceput sa tip sa dau in el sa tip sa il musc am luat in mana un bibelou si am vrut sa ii dau in cap atunci mi sa facut rau si am lesinat cand a vazut ce a facut ma luat si ma pus pe pat si ma uda ca sa imi revin si ma stergea de sange el si-a cerut iertare si ca ii pare rau ca sa ajuns aici ca el nu si-a dorit sa se ajunga la asa ceva dar sa il inteleg ca este stresat cu lucru acum avand firma de constructii si are angajati , deci un plus de stres si la el eu am inteles dar nu pot si nici nu mai stiu cum sa il iau ptr ca daca eu ii cer ceva el imi raspunde dute la lucru ma rog de el sa imi lase bani si de un pachiet de tigari drept ca am ajuns sa fumez mult dar nu mananc decat putin asa am reusit si sa slabesc acum de ceva vreme vorbeste mai mult cu mine si ma include si pe mine in viata lui de la ultimul scandal noroc ca in ziua aia copilul era la gradinita si nu a vazut dar cand copilul e acasa nu il lasa pe tatasu sa seapropie de mine intr-un fel sau altul si copilul este traumatizat cand vede ca tatal lui e violent si ca se comporta urat cu mine il iubeste pe tatasu si invers dar pe mine ma adora si cu atata stres am ajuns sa nu pot sa ma mai controlez si incep sa strig si la copil si sufar enorm ptr ca copilul este viata mea va rog din suflet acum ca imi stiti cat de cat viata mea va rog indrumati-ma si sfatuiti-ma cum sa fac si ce sa fac asa cum e inca il mai iubesc si vreau ca ,copilul nostru sa creasca impreuna cu amandoi parinti astept raspuns si va multumesc anticipat.
Achim Eugenia
 
Posts: 1
Joined: Thu Apr 02, 2009 7:41 am

Re: cum pot scapa de anxietate depresiva

Postby admin on Wed Apr 08, 2009 10:50 am

Draga Eugenia,

Imi pare rau ca ti s-au intamplat atatea si ca iti este asa de greu. Ai nevoie sa te cunosti si sa te intelegi mai bine, cu scopul de a capata un control asupra propriilor emotii. Acest lucru se poate face prin cateva sedinte de consiliere psihologica. Totodata, v-ar prinde bine cateva sedinte de terapie de cuplu, ca sa ajungeti sa comunicati mai eficient si sa nu mai aveti certuri asa de violente.
Iti recomand sa citesti articolul despre consiliere online: http://psihosolutii.ro/psihoterapie-ind ... nline.html si sa ii explici sotului tau ca ai nevoie de asa ceva. Sigur, daca poti merge la un cabinet psihologic acolo, ar fi la fel de bine. Iti recomand sa cauti un psihoterapeut specializat in Psihoterapie Cognitiv-Comportamentala, deoarece este o forma de terapie verificata si validata din punct de vedere stiintific.
Altfel, nu uita ca exista o vorba: " Nu-i da omului cate poate duce!". Eu cred ca tu poti duce mult mai multe. Cu putina indrumare vei reusi sa iti mobilizezi fortele si sa restabilesti armonia in familia ta.

Succes!
Psiholog Gabriel Dinu
www.psihosolutii.ro
admin
Site Admin
 
Posts: 49
Joined: Wed Jul 23, 2008 2:53 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie de cuplu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron