Ce ati face daca ati fii in locul meu?

Moderator: admin

Ce ati face daca ati fii in locul meu?

Postby crina on Sun Feb 08, 2009 10:34 am

De curand am aflat ca sotul meu ma inseala. Suntem de 8 ani impreuna si avem doi copii, unul de 4 ani si unul de 6 luni. In urma cu 3 saptamani am aflat ca de aproximativ 2 ani el isi cauta partenere, se intalnea cu o studenta cu care, spune el, facea doar sex, statea aproape in fiecare noapte pe net si lua legatura cu tot felul de femei, pe chat-uri, pe messenger, pe site-uri de dating. Am incercat sa discut cu el si sa inteleg de ce s-a intamplat asta. Bineinteles ca s-aincurcat in tot felul de minciuni, printre cauzele enumerate de el fiind: din cauza copiilor nu ma mai vedea ca pe o femeie, ca uneori ne certam si il deranja atmosefara aiurea, ca nu simtea ca il doresc si din cauza asta nu se simtea barbat, ca nu se simtea implinit si isi dorea mai mult decat pe mine si familia.... Va rog sa ma ajutati cu un sfat, imi este foarte greu sa iau o decizie in ceea ce priveste divortul, mai ales ca avem si doi copii. El nu vrea sa divortam si jura ca nu se va mai intampla, dar eu nu pot uita si ierta asta si nu stiu daca voi putea trai o viata alaturi de el cu aceste rani in suflet si cu neincrederea. A fost un soc ptr mine, mi-am creat o impresie foarte proasta despre el, mai ales pentru ca a riscat viitorul copiilor nostri. Nu mai am deloc incredere in el, nu este deloc un om sincer, am pentru el sentimente aiurea pe care nu le pot suporta. Ce ati face daca ati fii in locul meu?
crina
 
Posts: 1
Joined: Sun Feb 08, 2009 10:21 am

Re: Ce ati face daca ati fii in locul meu?

Postby admin on Mon Mar 16, 2009 2:16 pm

Draga Crina,

Imi pare rau ca ti s-a intamplat acest lucru. Este normal sa fii suparata si intristata. La intrebarea ta, ce as face in locul tau, iti spun ca as cantari bine situatia, discutand cu el, cu intentia de a revigora relatia, asa cum a fost ea pana acum 2 ani. In general, se ajunge la infidelitate cand cei doi nu pot comunica suficient de bine, nu-si discuta nemultumirile si nu le gasesc solutii.
Tine-ne la curent!

Succes!
Psiholog Gabriel Dinu
www.psihosolutii.ro
admin
Site Admin
 
Posts: 49
Joined: Wed Jul 23, 2008 2:53 pm

Re: Ce ati face daca ati fii in locul meu?

Postby gaby06081978 on Fri Oct 01, 2010 2:43 pm

Draga Crina,

Daca ai taria si curajul necesar sa divortezi, atunci divorteaza. Toata viata ai sa fii nefericita si suparata si frustrata si copii vor simti asta. Este foarte greu sa dai sfaturi...dar tu trebuie sa iti analizezi foarte bine situatia..si sa fii realista. Sigur te va mai insela, pentru ca nu te respecta indeajuns. Daca tu crezi ca vei putea trece peste greutatile divortului...si crezi ca ai energia necesara sa o iei de la capat fa-o. Daca nu, atunci incearca sa te detasezi in relatia voastra, incearca sa devii egoista sa te gabdesti numai la tine si la copii. Si atat. Oricum nu veti mai avea o relatie normala.

In fine...dupa cum am spus e usor sa dai sfaturi. Tu singura trebuie sa te analizezi si sa hotarasti.

Bafta si curaj.
gaby06081978
 
Posts: 2
Joined: Fri Oct 01, 2010 2:30 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie de cuplu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron