Copilul mi-a daruit curajul de a apela la psiholog

Moderator: admin

Copilul mi-a daruit curajul de a apela la psiholog

Postby LianaT on Tue Mar 27, 2012 8:59 am

Buna , numele meu este Liana si sunt o mamica linistita acum, am trecut prin mai multe momente grele, un divort urat si lung si colac peste pupaza fetita s-a imbolnavit la rinichi si a trebuit sa facem tratament cu antibiotice timp de cateva luni de zile si nu vroia nici in ruptul capului sa isi consume apica, trebuia sa bea 1,5l/zi si venea cu apa nebauta. Ma enervam pe ea, ma suparam si nu mai stiam cum sa o conving sa isi consume lichidele, am ajuns chiar sa ii zic ca o sa se usuce, s.a.
Rolul de mama m-a determinat sa vad altfel viata, sa trec peste limitele mele doar sa imi vad fetita ca zambeste din nou, era foarte trista, incepuse sa planga din orice lucru, avea cosmaruri, ma suna des in timpul serviciului, am avut si probleme cu ea la scoala, s-a inchis in ea, era neatenta. Asa ca am trecut peste prejudecatile mele si am apelat la psiholog in primul rand pentru fiica mea de 8 ani, pentru mine nu as fi apelat in veci din mai multe motive, temeri dar si financiar.
Drd psiholog Roxana Patrascu s-a imprietenit numaidecat cu fetitia mea si a inceput sa ii explice importanta faptului de a si consuma lichidele, Andreei ii era rusine sa bea la scoala apa si din stricla de suc, si se temea de parerile colegilor, ce vor zice ca merge des la toaleta asa ca drd psiholog ne-a recomandat sa ii schimvbam recipientul si fata mea si-a ales un pahar cu printesele ei preferate, acum vreau sa spun ca s-a plictisit de el insa stiti ca am terminat tratamentul si Andreea consuma in continuare multe lichide, ma amuza si acum cand v-ati prefacut ca v-ati uitat sticla de apa si Andreea a inceput sa va explice ceea ce ii ziceati dvs pana atunci. A devent grijulie si cu ghivecele din casa, le hidrateaza saptamanal, fostul sot la fel ii vorbeste si inca nu intelege ca nu mie imi face rau si ei in primul rand, imi pare rau ca nu a acceptat sa vina si el la cabinet dar chiar si asa feta a inteles sa nu mai adune totul in suflet si avem si multe motive de bucurii.
Inca mai pastram si lista cu regulile de aur si copilul meu ma trage de maneca cand vine vorba de recompnse, consecinte mai uitam sa le aplicam. Oricum ma bucur ca Andreea merge din nou bine si la scoala, nu mai pierdem asa mult timp cu temele si vede si ea ca are mai multa libertate pentru joaca. Stiti ca ar mai fi multe de spus dar cum o inscriu pe fata la semiinternat o sa imi acord si mie mai multa atentie si o sa vin si eu la psihoterapie pentru ca incep sa ma simt in stare sa imi refac si viata personala. Acum Andreea e la ore dar i-am spus ca o sa va scriem si aici. Multumiri si salutari si din partea ei!
LianaT
 
Posts: 2
Joined: Mon Mar 26, 2012 9:05 am

Re: Copilul mi-a daruit curajul de a apela la psiholog

Postby Roxana Patrascu on Thu Mar 29, 2012 4:00 pm

Buna Liana,
Multumesc ca mi-ai scris si aici si ma bucur sa aflu ca va merge din ce in ce mai bine!
Este adevarat faptul ca de multe ori rolul de mama le face pe unele femei mai hotarate si luptatoare cum este si cazul tau si mai ales imi place ca ai inceput sa tii si la propria ta persoana, sa te respecti.
Ma bucur si pentru mica mea clienta sa aflu ca a mentinut rezultatele si inca o data observ cat este de receptiva si responsabila. Liliana totusi nu uita si de consecinte, fac parte din buna disciplinare a fetitei, lasa sentimentele de vinovatie si fii un parinte ferm pentru binele copilului tau :!:
Este posibil sa ii fie si teama sa nu faca din nou tract urinar si de acee sa consume in continuare cantitatea de lichide recomandata anul trecut cand era bolnavioara, ori a retinut ideea legata de tenul curat, frumos - chiar te rog sa o intrebi - conteaza gandul, sentimentele cu care a ramas? Si pentru ca tot vin sarbatorile pascale si mai ales iepurasul... cumpara-i un nou recipient :P
Multa sanatate si comunicare frumoasa!
Psihoterapeut Roxana Patrascu
0736.632.545

roxana.patrascu@psihosolutii.ro
Roxana Patrascu
 
Posts: 6
Joined: Tue Feb 14, 2012 8:23 am


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie pentru copii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron