atac de panica sau ce?

Moderator: admin

atac de panica sau ce?

Postby diana70 on Thu Mar 26, 2009 3:06 pm

va rog mult sa ma ajutati daca se poate.din luna iulie anul trecut ,cand eram gravida luna 7 cu fetita ,mai am un baiat mai mic cu doi ani decat ea,am avut un atac de panica sau cadere de calciu nu stiu,declansata de la o intrerupere de curent la 1 noaptea-eu dorm cu lumina aprinsa pt baietel.s-a luat curentul in tot orasul si pe strada ,si m-am speriat ,nu am avut aer,palpitatii ,frica ingrozitoare ,am chemat slavrea nu mi-a dat nimic ca eram gravida dra m-am linistit cu vorbele lor.am luat nospa ,aveam voie.am mai avut o criza mare acum 5ani ,dar dr a zis ca e spasmofilie,era in timpul ciclului ,f abundent mereu,analizele de calciu erau sub limita si cel ionic.am mai luat injectii de ca si mg atunci si mi-a fost mai bine in timp.si atunci in criza nu aveam aer ,mi se raceau maineli,palpitatii ,dureri de inima-nu am nimic la inima,ameteli.si pe urma sau rarit dar a aparut asta.dupa criaza de anul trecut nu am mai avut curajul sa ies afara,pana am nascut dar si dupa aia tot asa.acum ies dar doar in jurul blocului.calciul a fost scazut dar acum e bine.mi-a dat o psihiatra pe care am chemat-o acasa sa iau prazolex 1pe zi de 0.5 si stimuloton 0.25 diminata.au nu iau atat ,iau prazolex 1/4 seara si stimuloton tot cam un sfert ,dar si asa ma fac sa dorm ambele f repede, si am ameteli.am tensiunea mica 9 cu 6.nu stiu ce sa fac sa le iau sa nu le iau.am 7 luni de cand mi-e frica sa merg afara ,chiar si cu masina mi-e frica,am doi copii de crescut si nu stiu ce o sa se intample cu mine.anul trecut a fost cam greu pt mine,ne-am mutat la parintii mei dar nu ne prea intelegem,inainte stateam doar noi in chirie in alt oras.acum cand ies afara si merg cam departe ma gandesc cum ajung inapoi si imediat nu mai vad bine,ma ia frica,ameteala si atunci grabesc pasii spre casa si imi trece ,dar daca as fi mai departe nu merge asa.
diana70
 
Posts: 2
Joined: Wed Mar 25, 2009 11:20 pm

Re: atac de panica sau ce?

Postby admin on Fri Mar 27, 2009 10:43 am

Draga Diana,

Simptomele pe care le-ai numit descriu foarte bine anxietatea cu atacuri de panica. Ai nevoie de psihoterapie, ca sa intelegi foarte bine ce se intampla in mintea ta si sa-si insusesti cateva tehnici prin care sa scapi de simptome definitiv.

O zi buna!
Psiholog Gabriel Dinu
www.psihosolutii.ro
admin
Site Admin
 
Posts: 49
Joined: Wed Jul 23, 2008 2:53 pm

Re: atac de panica sau ce?

Postby diana70 on Fri Mar 27, 2009 3:07 pm

nu am reusit sa scriu data trecuta din cauza copiilor ca fac si psihoterapie acasa cu o psiholoaga ,nu stiu ce fel de psihoterapie dar ii povestesc toata viata si toate problemele ,nu imi spune nici o metoda de relaxare sau ce sa fac daca am un atac-decat sa ma pun ghemuit -si nu stiu daca sa continui cu ea sau nu ,deja fac asta de 5luni saptamanal.la inceput aveam stari de frica ,mai ales seara ,si nu suportam zgomotele puternice ,mi-era teama de ele ,sau mirosurile neplacute de afara ,mi-era ca nu mai pot respira nu i lasam pe ai mei sa plece ,vroiam sa stea toti cu mine ,sau le dadeam un mobil la fiecare care pleca.acum mi-a mai trecut asta de nevoie ,pt ca tata nu vrea sa poarte celular la el.am plans mult si am suferit din cauza ca el nu ma intelegea ,credea ca imi bat joc de el si la 80 de ani il pun sa poarte mobil.acum nu mai fac lucrurile astea care ii supara pe ai mei dar nu mai am vointa si credinta ca ma fac bine vreodata.dr psihiatru mi-a spus ca am si putina depresie.sa nu fie mai multa.eu cu sotul meu si cu andrei locuiam in bucuresti cu chirie ,de 3ani,pana am ramas din nou gravida anul trecut,ni s-a inundat si garsoniera unde locuiam si a trebuit sa ne mutam ,am stat si la soacra mea la tara o luna,dar tot ne certam din cauza ca imi impunea ea cum sail cresc pe andrei.si atunci am venit la ai mei in timisoara din iunie 2008.sotul meu statea tot in bucuresti si ne vedeam cam rar,am crezut ca ma pot intoarce acolo dupa ce trecea vara aia calduroasa ,ca sa nasc acolo dar intre timp in august am avut criza si nu am mai avut curaj sa plec.sotul meu s-a induplecat si a venit el in timisoara dupa mine si copil ,el e din partile alea.dar eu am stiut ca aici nu o sa se prea inteleaga cu tatal meu care nu l-a placut de la inceput si totusi am riscat.ne-am certat de multe ori ,eu cu tatal meu cu vorbe grele din partea lui pt sotul meu si multe jigniri.m-au daramat de tot certurile astea.mi-a venit sa plec inapoi de multe ori dar mi-a fost frica .mi-e frica si ca sotul meu se supara odata rau de tot pe ei cand il mai cearta si ma lasa aici si el pleaca inapoi si eu nu pot sa il urmez.si eu nu pot trai fara el.tata rade si de asta si zice ca sunt amorezata la 40 de ani ,noi ne-am casatorit mai tarziu la 35 de ani eu,si de asta mam grabit sa fac copiii.
diana70
 
Posts: 2
Joined: Wed Mar 25, 2009 11:20 pm

Re: atac de panica sau ce?

Postby admin on Tue May 19, 2009 9:24 am

Din pacate, doamna psiholog pare sa fie specializata pe altceva decat pe anxietate si depresie. Iti recomand sa schimbi psihologul si sa cauti pe cineva specializat in psihoterapie cognitiv-comportamentala.
Succes!
Psiholog Gabriel Dinu
www.psihosolutii.ro
admin
Site Admin
 
Posts: 49
Joined: Wed Jul 23, 2008 2:53 pm


Return to Probleme individuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron