fobie sociala

Moderator: admin

fobie sociala

Postby elena on Tue Oct 13, 2009 10:11 am

As incepe prin a spune ca inca din copilarie am fost o fire timida, retrasa, insa cu cat inaintez in varsta situatia se inrautateste pe zi ce trece. Imi vine extrem de greu sa ma exprim in public sau sa ies in evidenta in vreun fel. Dar ce ma deranjeaza cel mai tare si simt ca nu mai suport este faptul ca ma inrosesc aproape din orice. Daca ma intalnesc cu cineva pe strada, in metrou sau pur si simplu vorbesc cu prietenii imi vine sa intru in pamant de rusine cand simt ca fata imi ia foc. La fel patesc si la scoala, in familie...peste tot si fara niciun motiv. Am incercat sa ma autosugestionez caci am citit ca ar putea fi o solutie, sa imi spun ca nu mi se poate intampla nimic rau, sa nu mai fiu asa de speriata insa fara niciun rezultat. De fiecare data incerc sa ascund acest lucru, sa nu ma creada lumea o ciudata dar stiu ca asta imi face si mai mult rau.
Nu stiu daca are sau nu vreo legatura dar vreau sa mai mentionez ca de cand ma stiu palmele mele sunt tot timpul transpirate, chiar si cand stau acasa sau pur si simplu nu fac nimic.
Sunt constienta ca aceste reactii ale organismului imi ingreuneaza din ce in ce mai mult viata si mi-e greu sa ma gandesc ca nu ma voi vindeca niciodata. Mi-as dori tare mult sa ma puteti ajuta in vreun fel sau macar sa-mi spuneti daca voi scapa vreodata de acest cosmar.
Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
elena
 
Posts: 1
Joined: Mon Oct 12, 2009 4:27 pm

Re: fobie sociala

Postby admin on Wed Oct 21, 2009 11:51 am

Draga Elena,

Imi pare rau ca ai aceste emotii si simptome.
Ceea ce ti se intampla este vindecabil prin psihoterapie. Poti citi cazul Ancai, o fosta clienta care si-a incheiat de mult terapia si care avea aceleasi probleme: viewtopic.php?f=4&t=130

Numai bine!
Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.30.61.88
www.psihosolutii.ro
admin
Site Admin
 
Posts: 49
Joined: Wed Jul 23, 2008 2:53 pm

Re: fobie sociala

Postby anamariia on Fri Dec 18, 2009 11:22 pm

Buna Elena,
Dar de ce te invinovatesti pentru ca te inrosesti? Acesta este caracteristica ta si de ce sa nu fii mandra de ea, si sa stii ca atunci cand te inrosesti ii sensibilizezi si pe ceilalti oameni. Numai badaranii ar putea sa comenteze pe baza faptului ca te-ai inrosit. Dar sunt sigura ca si ei cred ca o fata care se inroseste este sexy, numai ca nu iti zic asta, dar de tachinat te tachineaza. Nu ai nevoie de acceptarea lor. Si nu ai nevoie nici sa ii accepti tu pe ei. Tie de ce sa iti placa o lume in care ceilalti nu se inrosesc. Daca toti ne-am inrosi si tu nu, atunci tu te-ai chinui sa te inrosesti. Poate te gandesti ca numai asa te-ar putea accepta ceilalti, daca nu te-ai inrosi. Ideea e ca acceptatea nu este o nevoie, poti sa fii foarte fericita si fara acceptarea oamenilor care nu se inrosesc.
anamariia
 
Posts: 10
Joined: Tue Jun 02, 2009 9:15 pm


Return to Probleme individuale

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 2 guests

cron