buna

Moderator: admin

buna

Postby laurette on Sat Feb 07, 2009 1:19 pm

buna!
ma numesc Laura, am 38 de ani, din Buzau.
de aprox 1 luna, ma confrunt cu dificultati in punerea unui diagnostic. totul a inceput cu o spondiloza cervicala, am facut fizioterapie, masaj si Bilobil, Betasec. Aveam ameteli mari, parca nu puteam merge . Am facut un fel de criza cu hipotensiune( 8 cu 6), transpiratii, stari de sufocare. A doua zi am fost la medicul de fam, care mi-a spus ca n-am nimic. am mers la internist, care n-a stiut ce sa-mi spuna. Toate analizele sanguine erau in limite normale( Ca, Mg, Fe, hemograma), la fel tensiunea, EKG.
M-a trimis la ORL, unde mi-a pus dg de sindrom vertiginos. Mi-a dat Piracetam, Metoclopramid, Ca. Nu am luat acel tratament, pt ca mi-a fost teama.
intr-o noapte am ajuns la urgente, facusem a doua criza. Medicul de garda mi-a intuit un pic starea si mi-a spus ca am ,, distonie neurovegetativa", cu recomandarea sa merg la un psiholog sau psihiatru. Mi-a mai recomandat Persen, 1cp/zi.
Nu pot sa zic ca ma simt mai bine, dar n-am mai facut crize . Trebuie sa casc sau sa oftez profund, altfel simt ca ma sufoc, ameteli nu mai am, dar uneori am tot felul de senzatii ciudate. am fost ieri la psihiatru si mi-a prescris anxiar. La-m cumparat, dar nu am inceput tratamentul cu el. nici macar nu m-a ascultat sa-i spun despre ce e vorba.
credeti ca pot avea atacuri de panica? in urma cu 6 luni mi-a murit tatal, iar eu am incercat sa ma tin tare, pt mama mea. n-am crezut ca ma poate afecta chiar asa. Pot sa va mai spun ca la serviciu lucrez in conditii stresante, am o sefa domnisoara, care urla permanent, e nemultumita...eu sunt o fire mai timida si n-am ripostat niciodata, dar uneori, inainte sa plec la serviciu, dimineata, imi vine sa vomit.
in concluzie, imi puteti da un sfat? sa caut un psiholog in Buzau? sau sa incerc singura sa ma tratez? in buzau nu prea sunt medici pregatiti, iar cei care sunt, sunt aglomerati si nu prea au timp.
si, cel mai important, diagnosticul: atac de panica sau altceva?
va multumesc
laurette
 
Posts: 2
Joined: Sat Feb 07, 2009 1:07 pm

Re: buna

Postby admin on Sat Feb 07, 2009 4:43 pm

Buna ziua!

Avand in vedere conditiile de viata pe care ni le-ati descris, este vorba de atacuri de panica. Va recomand sa apelati la cateva sedinte de psihoterapie si cu siguranta veti renunta la medicatie si va veti reveni in cateva saptamani.
Puteti sa cautati un psihoterapeut specializat in psihoterapie cognitiv-comportamentala in Buzau sau putem face sedintele prin intermediul internetului, folosind Messenger cu voce sau Skype. Va trebuie doar casti cu microfon. Daca doriti o programare, ma puteti contacta pe telefon la nr. 0724.30.61.88.

Numai bine,
Psihoterapeut Gabriel Dinu
www.psihosolutii.ro
admin
Site Admin
 
Posts: 49
Joined: Wed Jul 23, 2008 2:53 pm


Return to Probleme individuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron