Nu vreau decat sa isi traiasca tineretea

Moderator: admin

Nu vreau decat sa isi traiasca tineretea

Postby noiembrie63 on Fri Dec 03, 2010 1:22 pm

Buna ziua,
Mi-a fost foarte greu sa accept ca fiul meu se "lupta"cu el insusi,dar mai ales caare nevoie de ajutor,de un mare ajutor;
Nici nu stiu cum sa incep..............mi-e foarte greu!
Fiul meu are 19 ani,in prezent nu este in tara,dar ajung si acolo imediat.El a fost o fire mai complicata mai mereu.A intrat la liceu (fara nici un fel de pregatire)la matematica ,dar dupa 2 ani si-a dat seama ca nu poate sa faca fata,nu intelege si nu-i place matematica;am uitat sa spun ca dintotdeauna a avut inclinatii literatura,limbi straine.Asa ca din clasa a 11 s-a mutat la filologie.Aici a mers f usor,dar fara sa depuna prea mult efort.A luat bacul,tot fara pregatire,dar nici nu s-a prea omorat cu invatatul,scuzati-ma ca va spun toate acestea,dar consider eu ca e necesar.A luat testul Cambrige si se pregatea sa plece la o facultate in strainate,ceea ce s-a si intamplat.A fost selectat si admis in mai multe tari,dar a ales Olanda,facultatea de art and technology,ceea ce s-a dovedit a fi o mare neinspiratie;Nu ii place,facultatea se bazeaza pe informatica,pe anumite progrme de informatica,mai bine zis.Ce sa mai,nu s-a acomodat,nu intelege,nu ii place,si iata ca istoria din liceu se repeta.Am uitat sa mentionez ca in liceu,a fost un singuratic(spunea ca e mai matur decat ceilalti),nu a putut sa socializeze,ceea ce nu poate nici in Olanda.Are problema (zic eu) si cu adaptarea,iar in ultimul timp,daca vrea sa vorbeasca cu noi,pentru ca de cele mai multe ori nu vrea sa raspunda la telefon,zicea ca din cauza depresiei nu s-a putut da jos din pat ,nu poate sa faca nimic,ii e rusine .zice el,sa iasa din casa,si nici la cursuri nu s-a mai dus.In liceu ba a fost roker,ba rok medieval,ba a trecut la punk,a cochetat (vreo saptamana,dar i-a trecut repede)cu emo,dar numai dn punctul de vedere al tinutei.Si-a pus piercesuri(singur),in limba,in buza,in nas,in sfracuri,etc.Apoi le-a scos ,pe rand,ba fortat de noi(i-am confiscat calculatorul si a cedat),dar a ramas cu cel sin limba,unul in ureche si unul in buza.Of,Doamne ,cred ca v-am zapacit cu problema mea;poate ca nu sunt coerenta,dar va cer clementa,inca putin.........si voi incheia.Si-a colorat parul de la alb-gri,la rosu,verde,albastru;Cand iesea pe strada,zicea ca toata lumea are ceva cu el,ca striga dupa el,etc.In Olanda,avea parul verde,si a ramas cu aceeasi idee ca toti au ceva cu el,ca striga dupa el,ca il cred homosexual,si a inceput si el sa creada asta.S-a tuns scurt,periuta,si-a scos piercesurile ,si starea lui psihica s-a inrautatit.Nu stiu ce sa fac,ma puteti ajuta? Poate ca s-a inhamat la ceva ce nu poate duce(ma refer la facultate),poate nu isi da seama ca in viata trebuie sa depui si efort pentru a obtine orice;poate ca am gresit noi ca nu l-am implicat (dar nu a vrut,sau nu am stiut eu cum sa-l atrag)in activitati comune,casnice,sau cum sa le spun...,sa socializeze,pentru ca nu stie treaba asta.In fine,in mare ,cam asta ar fi problema.Nu imi doresc decat ca el sa invete sa zambeasca,sa isi traiasca tineretea si sa se bucure de viata.
Va multumesc pentru rabdarea pe care ati avut-o cu mine si scuzati-ma daca v-am plictisit.
Noiembrie63
noiembrie63
 
Posts: 1
Joined: Thu Dec 02, 2010 6:30 pm

Return to Probleme individuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron