Am nevoie de ajutor...

Moderator: admin

Am nevoie de ajutor...

Postby andemon88 on Mon Jan 24, 2011 2:25 pm

Buna! Numele meu este Gabriel si am 17 ani. Am intrat pe acest forum pentru ca am nevoie de niste sfaturi. Acum un an, m-am indragostit de un coleg de clasa. Dupa ceva timp i-am spus si lui dar ... Am ramas prieteni buni. Problema este ca de la un timp, el s-a schimbat total. E pesimist, negativist, nu mai ia nimic in serios si situatia lui scolara e din ce in ce mai rea. (Putine absente doar indiferenta totala in legatura cu notele) Situatia lui de acasa nu e prea draguta, locuind cu parintii, fratele, matusa si bunica (cele doua suferind de afectiuni psihice) iar tatal lui fiind genul de parinte impunator si indiferent in legatura cu sentimentele sau starile copilului (am impresia ca e un stres continuu in familia lui). Am incercat sa vorbesc cu el de foarte multe ori dar imi da replici de genul " Asa am fost si inainte doar ca nu ai observat tu!" sau "Nu imi pasa de scoala, oricum nu ma ajuta la nimic! " . Tin foarte mult la el si nu vreau sa isi distruga viitorul din cauza unei perioade mai urate. Nu stiu ce sa ii spun ca sa il fac sa gandeasca altfel, nu stiu cum sa il ajut si acest lucru ma macina foarte tare. Faptul ca il vad pe el in starea asta ma aduce si pe mine la stari depresive. Psihologul scolii nu imi inspira nici mie incredere pentru consultatii iar unul particular nu ne permitem niciunul.
Daca stiti vre-o modalitate prin care as putea sa il conving ca defapt aceasta e doar o perioada trecatoare si sa reusesc sa il fac sa isi dea seama de importanta invatamantului , va rog lasati un reply.
Va multumesc anticipat!


Gabriel G.
andemon88
 
Posts: 1
Joined: Sun Jan 23, 2011 10:17 pm

Re: Am nevoie de ajutor...

Postby Psih Irina Paraschiv on Mon Jul 30, 2012 1:32 pm

Buna Gabriel,

In primul rand ne cerem scuze pentru raspunsul atat de intarziat.

Care mai este situatia cu prietenul tau?
Imi pare rau sa aud ca prietenul tau trece prin aceasta situatie dificila. Cu siguranta ca nici tie nu iti este usor si ma bucur sa vad ca te preocupa bunastarea lui si ca ai apelat la sfatul unui psihoterapeut.

In acest moment, cred ca prietenul tau are nevoie de sustinere si mult sprijin din partea ta, astfel incat sa stie ca are un prieten de nadejde la care poate apela in aceasta situatie neplacuta.
Daca psihologul scolii nu va inspira incredere, sugestia mea este sa nu renunti. Exista destui psihologi care practica tarife mai mici sau chiar gratis.

Exista si varianta de psihoterapie online, disponibila pe http://www.gandestesanatos.ro, aplicatie online de psihoterapie si dezvoltare personala care te poate ajuta sa intelegi mai bine procesele psihice care sunt implicate in starile emotionale negative. Vei fi asistat zilnic de un psihoterapeut, iar cotul programului este mai mic decat terapia la cabinet.
Te invit sa ma contactezi in continuare cu mai multe detalii pentru a reusi sa va ajut pe tine si pe prietenul tau cat mai bine.

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm


Return to Probleme individuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron