Depresie sau Anxietate?

Moderator: admin

Depresie sau Anxietate?

Postby dya on Sun Mar 27, 2011 2:53 pm

Ma numesc Diana si am 18 ani, iar de 1 jumatate apar tot mai frecvent episoade in care pur si simplu plang continuu ore insir fara un motiv anume am ameteli si o usoara slabiciune a membrelor parca mi`se topesc genunchii cand ma ridic din pat, nu mananc deloc in timpul acestei stari nu am pofta si daca incerc sa mananc am greturi, un astfel de episod dureaza intre 2 zile si chiar o saptamana dupa care totul bine si frumos apoi ma ia dintr-o data cate un episod de genul asta, inainte nu erau chiar atat de dese momentele astea car acum se intampla la o luna - doua, am fost la psihologul scolii dar a zis ca nu am nimic si e doar o inchipuire de a mea. Cat despre viata mea nimic neobisnuit, liceul merge foarte bine nu am absolut deloc probleme, prieten nu am pentru ca imi plac femeile dar nici prietena nu am, mai mult stau pe acasa nu prea sunt genul de iesit prin discoteci, cluburi s.m.d
As vrea cat mai repede o rezolvare, imi este frica sa nu imi fac mie rau sau poate chiar celor din jur, mai am si astfel de ganduri.
dya
 
Posts: 2
Joined: Sun Mar 27, 2011 9:03 am

Re: Depresie sau Anxietate?

Postby Psih Irina Paraschiv on Mon Mar 12, 2012 4:03 pm

Buna Dya,
Imi pare foarte rau sa aud ca te confrunti cu o astfel de stare neplacuta. Imi pare bine ca ai apelat la sfatul unui psihoterapeut, care te poate ajuta sa intelegi ceea ce se intampla in mintea ta.

Cred ca strile prin care treci sunt intr-adevar foarte neplacute. Totusi, e posibil ca acestea sa nu apara din senin. Din cate ti-ai dat seama exista ceva care te framanta in timpul acelor episoade, asa cum le numesti tu? Poate fi ceva de care sa nu iti dai seama...
Ce lucruri simti in acele momente? Te gandesti la ceva anume?

Referitor la gandurile tale, ai observat cat de des ai ganduri in care iti este teama sa nu iti faci rau tie sau celor din jur?
Psihoterapia cognitiv comportamentala a raportat rezultate foarte bune in tratarea acestot stari in care nu te simti bine, in care te simti trista. Impreuna cu un psihoterapeut poti afala ce se intampla in mintea ta in acele momente si ce poti face astfel incat acele stari sa nu mai apara.

Sper ca am reusit sa iti fiu de ajutor,
Pentru mai multe informatii sau pentru programarea unei sedinte te invit sa ma contactezi la numarul de mai jos,
Cu bine,

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
PsihoSolutii
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm


Return to Probleme individuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron