Am nevoie mare de ajutor !

Moderator: admin

Am nevoie mare de ajutor !

Postby bogdan619 on Thu Apr 29, 2010 9:57 am

Buna seara, ma numesc Bogdan am 20 de ani si sunt student in anul 2. Problemele mele au inceput acum circa 2 luni jumatate, intr-o seara am simtit mici intepaturi in jurulu inimii dar care fara sa ma sperie nu le-am bagat in seama si au trecut. Timp de doua saptamani nu puteam sa dorm bine, adormeam numai pe la ora 4 -5 , si parca simteam ca ma doare inima. In aceste doua saptamani numai la asta m-am gandit numai si numai la asta, ca as avea ceva la inima in fine. ( specific ca inainte sa apara problemele astea am picat un examen, m-am consumat foarte mult, iar pe timpul sesiunii am avut un program foarte aiurea cu nopti nedormite, zeci de litri de COLA si foarte multe tigari).
Cu o seara inainte sa plec la IAsi la facultate,( ma gandeam numai la faptul ca trebuie sa ma duc la un consult la inima, ca poate doamne fereste fac stop cardiac.) , am iesit cu prietenii, eram foarte deprimat, iar din senin m-a apucat o ameteala ciudata, nu mai avusem acel tip de ametela pana atunci, iar din senin m-am panica, imi sarea inima din piept, respiram foarte greu, aveam senzatia ca ma sufoc, aveam impresia ca o sa mor, stare de lesin etc., am fugit repede la URGENTE cu mare dificultate, mi-a facut EKG, tot felu de teste, m-a ascultat la plamani, m-a pus sa merg prin salon etc. Diagnostic - nu am nimic, mi-a spus ca sunt foarte obosit, singura problema care a gasit-o a fost tensiunea mare 15/10, mi-a facut un calciuu intravenos si mi-am revenit imediat, dar dupa acel calciu m-a luat un somn foarte puternic si o stare ciudata ca si cum aveam prea multa energie in mine, ciudat. ( doctorita de la urgente s-a uitat si pe analizele la sange pe care le facusem cu 2 zile inainte si care erau perfecte din toate punctele de vedere, chiar calciul aproape sa depaseasca limita maxima). A doua zi m-am trezit odihnit, iar la 20 de min au aparut ametelile alea si o stare ciudata de buimaciala, ca si cum nu puteam sa ma concentrez.
Am ajuns la iasi si au inceput analizele si mersul la doctori -

-neurolog - mi-a facut un control si mi-a zis ca nu e nimic neurologic
-oftalmolog- vedere foarte buna, fund de ochi sau ceva de genu - in limite normale
-interne - EKG iar, consult de toate, nimic, diagnostic distonie neurovegetativa
-interne2-iar EKG iar consult, analize la sange, urina, si inca ceva din materii fecale nimic
-ecografie abdominala - putin nisip la rinichi, dar nimic de speriat
-endocrinolog- un mic chist de 4 mm de la fumat , dar la fel mi-a zis ca nu trebuie sa ma sperii ca nu are ce sa ii faca
-am trecut la artileria grea
-un cunoscut profesor doctor cardiolog - ecocardiografie, nimic anormal, diagnostic distonie neurovegetativa, tratament Atenolol, Aspacardin (nu stiu care e pentru tensiune), si Xanax pe care am hotarat sa nu il iau, si am luat Vagostabyl.
A fost o perioada de chin pentru mine, activitatile care erau o obisnuinta pentru mine si o placere in acelasi rand, nu le-am mai putut practica, pur si simplu nu ma mai simteam atras de nimic, ma simteam rau chiar daca nu aveam nimic, iar eu tot ziceam ca mi-e rau si nimeni nu ma crede si ca doctorii nu stiu ce boala am , sau ca nu este descoperita.

Simptomele mele sunt diverese de la amortela in brate, senzatia ca fac stop cardiac, nod in gat permanent, amortela a pielii capului, o incordare a muschilor in repaus, senzatia de apasare a in piept, gandul ca o sa innebunesc , ca o sa mor, o stare generala de agitatie in interior, o oboseala si o stare de somn dupa o *criza* de asta, uscaciune a gurii, sunt atat de multe incat nici nu le mai stiu, iar AMETEALA si starea asta de lipsa de concentrare si buimaceala o am tot timpul.
Doctorii s-au saturat de mine, si eu de ei.
As vrea sa stiu si eu din ce am scris mai sus daca poate cineva sa imi spuna daca trebuie sa ma duc la un psihoterapeut pentru ca asta este urmatorul pas, imi vreau viata inapoi, vreau sa fie ca inainte.
Tin sa spun ca ma regasesc in multe dintre simptomele de la anxietate si atacuri de panica si vreau sa stiu daca aceste tulburari pot da aceste stari aiurea. Multumesc
bogdan619
 
Posts: 1
Joined: Wed Apr 28, 2010 5:52 pm

Re: Am nevoie mare de ajutor !

Postby stefanpalade on Sat May 15, 2010 7:17 pm

Salut, Bogdan!
Si eu am aprox aceeasi varsta cu tine si am trecut prin aceleasi patanii.
Practic am simtit cum mor de multe ori, o ameteala si senzatia de lesin, cumulata cu palpitatiile si tensiunea mare, senzatie de sufocare etc.
M-am chinuit aprox 2 ani, pe la doctori, cu emotii inainte de stabilirea diagnosticelor care practic nu existau... caci nu erau raspunsuri. Totul era perfect, mai putin starea mea inexplicabila.
S-a sfarsit calvarul cand, dupa o cautare pe internet, am aflat de situl psihosolutii.ro si l-am contactat pe dl Gabriel Dinu, care in cateva sedinte m-a rezolvat. Efectiv, pot sa afirm, ca m-am nascut a doua oara. Chinurile care le aveam inainte, stresul ca urma sa mi se intample ceva rau, imi anulase orice placere de a-mi trai viata.
Te sfatuiesc sa nu stai pe ganduri si sa scapi de starile proaste, apeland la Gabi.
Mult succes!
stefanpalade
 
Posts: 2
Joined: Tue Mar 09, 2010 5:26 pm

Re: Am nevoie mare de ajutor !

Postby puiu on Sat Jun 12, 2010 11:09 am

Salut!

Citind postul tau, m-am regasit pe mine in anii de facultate, si uite alta coincidenta...tot la Iasi. Sfatul meu este sa urmezii pasii urmatori:
1. Fa-ti toate analizele de specialitate ( inteleg ca le-ai si facut! ), astfel incat sa fii convins definitiv ca nu ai nimic clinic;
2. Mergi la un psiholog pentru a urma o terapie.

Sunt doar 2 pasi. Ma bucur ca pot sa iti dau sfatul asta, macar eu sa ajut pe cineva daca pe mine nu a avut cine...Bine, in anii 90-95 cand am facut eu facultate, ar fi fost si destul de dificil ca cineva sa poata da o interpretare psihologica unor astfel de probleme. Majoritatea medicilor la care am fost si eu atunci ma gaseau perfect sanatos, doar ca, ziceau ei, aveam prea multa energie... In fine, nu mai insist cu chestia asta, as vrea numai sa-ti zic sa urmezi cei doi pasi, pentru ca ar fi pacat sa porti aceasta povara prea mult timp. Nu se merita.
Eu am asteptat, m-am plafonat si m-am consolat cu ideea ca "asta e si nu am ce face", prea mult timp. Acum cateva saptamani cand am inceput terapia, mi-am dat seama cata vreme am pierdut fara rost.

Nu uita, actioneaza! Iti urez multa bafta!
puiu
 
Posts: 1
Joined: Thu Jun 10, 2010 10:28 am

Re: Am nevoie mare de ajutor !

Postby cedelena on Mon Aug 02, 2010 2:53 pm

Buna, aceeasi sugestie o am si eu, sa mergi la cateva sedinte cu cineva de la Psihosolutii. Sunt si sedinte online, folosind camera web, prin skype, cred. Da un telefon si intereseaza-te.
Numai bine.
cedelena
 
Posts: 11
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:31 pm

Re: Am nevoie mare de ajutor !

Postby TheUnbreakable on Sun Nov 14, 2010 8:07 pm

Salut,

Du-te la un psiholog specializat, cum ar fic ei de la Psihosolutii. Nu ai nici cea mai mica problema de sanatate, inima ta functioneaza foarte bine, chair peste asteptari, crede-ma ca stiu ce zic.

Paradoxul acestor atacuri de panica este ca organismul tau in acele momente se comporta ca atunci cand ai face sport.

Crede-ma ca am trecut prin asa ceva si stiu despre ce este vorba. Gandirea ta este de vina si mintea ta a intrat in randul acelor milioane de minti care se confrunta cu anxietatea. Pe parcurs vei constata ca te vei transforma intr-un alt om cu ajutorul psihoterapiei. Sper sa iti placa acel om. SI crede-ma cand iti zic ca senzatiile sunt enorm de multe dar vor trece cu timpul. Eu odata ma trezisem dimineata si avam impresia ca sunt in afara corpului, nu mia respiram, nimic. Totul se petreca in mintea mea si m-am gandit ca ce bine ar fi sa am introc innapoi si am avut apoi o senzatie ca parca vin intr-o lume plina de chin. Ce greu a fost.

Si inca un sfat. Nu imbina religia cu ceea ce ai tu. Religia si implicit Dumnezeu nu au nicio vina in ceea ce ti se intampla tie. Gandeste-te ca esti ca un iluminat. Stii ce se intampla cu tine si numai eliminand gandurile irationale poti calca pe un drum mult mai sigur si mai implinit in viata.

Toate simptomele descirse de tine le-am avut si eu. Crede-ma ca vei simti ca ai renascut. Totul tine de tine ca om. Si in tine este puterea sa mergi mai departe si sa treci peste acste stari agonizante.

Iti urez succes.

P.S. Terapia online este la feld e eficienta ca terapia traditionala (cea in care te vezi cu psihologul). Ti-o recomand cu caldura.
TheUnbreakable
 
Posts: 3
Joined: Thu Apr 22, 2010 10:21 am


Return to Probleme individuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron