INSOMNII, FURIE, INVIDIE, DEPRESIE, GANDURI DE SINUCIDERE

Moderator: admin

INSOMNII, FURIE, INVIDIE, DEPRESIE, GANDURI DE SINUCIDERE

Postby Oana21 on Wed May 27, 2009 9:23 am

"Pielea lui e atat de calda si zambetul lui ar pacali pe oricine ca are un somn pasnic... Nu a mai dormit bine de cateva saptamani... Mi-a suportat toanele si insomniile destul.. Azi il las sa doarma.. sunt in camera cealalta si m-am imbracat cu ploverul lui- cel pe care mi l-a interzis sa il imbrac... Imi spune ca il stric... de multe ori se comporta cu mine ca si cand as fi imatura... ce e drept, Robert a avut intotdeauna un simt al certitudinii foarte bine definit... Probabil asta imi si place la el, totodata ma si indeparteaza de el cu fiecare zi ce trece..."


"Sunt atat de obosita... e intr-adevar o diferenta mare intre oboseala si a-ti fi somn.. cateodata ma asez langa el in intuneric si il sarut pe ochi si il invidiez pentru ca el poate dormi... stau ore intregi si adulmec parfumul pielii lui... ma trimite intr-o stare de transa dar nu adorm... pana cand vine dimineata... "


"De la 9 la 10 opresc tot si zac in pat... pentru cateva clipe e liniste, sunt doar eu cu mine.. nu gandesc, doar simt.... simt ca am oasele grele, simt ca am irosit toata gandirea pozitiva pe care o aveam simt ca ma adancesc din ce in ce mai mult in propria mea lume, o lume pe care nu o intelege nimeni..."


"am strans atata ura in mine si am eliberat-o pe singura persoana apropiata mie"


"mi-a spus ca merit sa fiu singura... si ca are nevoie sa doarma...."



"au trecut atatea zile si am vrut sa cred ca il pot controla.. ca am dreptul... tot ce am reusit a fost sa il indepartez ireparabil.."


"vreau sa plang... am dreptul... pentru ca ma doare"

"cred ca cel mai greu in viata e sa te lupti cu un monstru.... mai greu e cand monstrul esti chiar tu... si ai strans in tine atat furie, atatea frustrari... veninul ma omoara incet incet"

"as vrea pur si simplu sa dispar.. sa nu mai stiu de nimeni si de nimic.. sa dorm si sa nu ma mai trezesc..."





Cateva citate din jurnalul meu, inainte sa il cunosc pe domnul Dinu... Eu eram constienta ca nu e bine ce fac si ce simt, dar credeam ca sunt lucruri pe care nu le poti controla.. furia, depresia... as fi pierdut tot daca nu as fi decis la timp ca am nevoie de ajutor.... nu stiam ce sa fac... simteam ca nimeni nu ma poate intelege... mi-era rusine sa cer ajutor... m-am dus cu gandul ca ma voi descarca... ca voi spune cuiva ce simt, fara sa ma judece... credeam ca ma va ajuta doar sa ma descarc...
Impreuna insa, am descoperit toate gandurile care imi provocau sentimentele... incet incet am inceput sa facem exercitii... vad o schimbare in viata mea... dorm cand trebuie, am altfel de relatii cu familia si cei apropiati mie, dar mai ales am reusit sa-mi salvez relatia...
Totul este sa vrei sa te schimbi si sa fii dispus sa incerci cat poti de tare!

Il recomand pe domnul Dinu cu toata caldura, este o persoana extraordinara dar mai ales este OM!
Oana21
 
Posts: 1
Joined: Wed May 27, 2009 8:44 am

Re: INSOMNII, FURIE, INVIDIE, DEPRESIE, GANDURI DE SINUCIDERE

Postby admin on Fri Jun 26, 2009 10:02 am

Draga Oana,

Ma bucur ca am putut sa te ajut si inca in atat de putine sedinte! Gandindu-ma la sedintele noastre, imi dau seama de cat de putin e nevoie cateodata ca sa facem schimbari majore in viata noastra, implicit in ceea ce priveste echilibrul psihic.
Ma bucur pentru tine si iti prevad un viitor foarte bun, plin de bucurie si armonie!

O zi frumoasa!
Psiholog Gabriel Dinu
www.psihosolutii.ro
admin
Site Admin
 
Posts: 49
Joined: Wed Jul 23, 2008 2:53 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron