Stari de anxietate,depresie

Moderator: admin

Stari de anxietate,depresie

Postby nicoleta on Sun Jan 31, 2010 7:16 pm

Buna,

Starile de anxietate au aparut cu multi ani in uma.Din pacate am avut foarte multe zile si nopti daca nu exagerez poate majoritatea cand nu puteam sa dorm,nu puteam sa mananc,aveam stari de voma,stari de depresie,tremuram,,transpiram,palpitatii ,aveam dureri de cap ,ameteli,imi amorteau foarte mult picioarele,ma simteam fara putere ,fara vlaga,aveam senzatia de deziluzie,o frica,o teama imensa si inexplicabila.Intr-un cuvint eram un om care simtea ca traieste intre doua lumi: cea a grozei si a infernului pe care il simteam si ceea in care trebuia sa port o masca si sa acopar ceea ce simteam si traiam in realitate .
Din fericire datorita domnului psiholog Gabriel Dinu am inteles ca aceste trairi pe care le aveam erau sursa gandurilor irationale pe care le aveam si ele atrageau emotii negative insotite de aceste reactii fiziologice care la un moment dat m-au facut sa cred ca sunt bolnava ,ca am probleme cu inima sau alte probleme de ordin fizic si sa ma duc sa imi fac un control care normal s-a dovedit ca nu sufeream de nici o boala.
Acum am inteles anumite lucruri ca viata poate fi grea ,ca poate uneori poate fi nedreapta ,ca are urcusuri si coborasuri ,dar in schimb putem sa invatam,sa luptam si sa ne ridicam daca vrem ,dar totul depinde de noi si de credintele noastre.Ar fi bine sa incercam sa ne bucuram de lucruri care poate sunt marunte dar care poate ne fac fericiti.Am mai inteles ca nu totul trebuie sa fie perfect asa cum credeam (eram perfectionista intruchipata) ,am inteles ca oamenii nu sunt perfecti la fel nici eu si acum sunt mai toleranta cu mine si cu ceilalti .Gabi mi-a aratat calea ,mi-a deschis ochii ,mi-a deshis orizonturi,mi-a dat uneltele cu care sa ma ghidez in viata.
Acum ma bucur cand fiica mea imi zambeste,cand sotul meu imi zice ca ma iubeste ,cand vad soarele ,ma bucur cand ma intalnesc cu prietenii,ma bucur cand citesc o carte sau ascult muzica ,ma bucur cand vad un film ,ma bucur ca exist, ca traiesc...ma bucur... :) lucru care poate inainte nu se intampla sau poate se intampla foarte rar.
Poate ca am zile cand sunt trista ,cand e greu,cand mi se intampla anumite lucruri neplacute,cand nu prea am chef de nimic, sau poate ca am iarasi acele stari de anxietate ,(lucru care mi se intampla foarte rar acum) dar acum le pot controla si le pot opri si mai stiu ca acestea vor trece si nu sunt groaznice sau insuportabile cum credeam pana acum ci doar neplacute si stiu ca acestea vor trece si din fericire vor veni si zile sau clipe fericite sau momente in care ma voi bucura.E bine sa accept viata si cu bune si cu rele.
Tuturor celor care au probleme le recomand cu incredere sa apeleze la domnul Gabriel Dinu pentru ca sunt sigura ca va poate ajuta.Iar celor care sunt reticenti sau care poate au anumite prejudecati vizavi de psihologi ar fi bine sa inteleaga ca un psiholog nu te judeca ,te intelege ,te ajuta si in primul rand iti da instrumentele cu care sa te ghidezi in viata si sa traiesti asa cum vrei tu si sa te bucuri de ea.Si inca ceva care cred ca e foarte important poti avea sedintele online si nu trebuie neaparat sa te prezinti la cabinet ,poti vorbi de oriunde chiar si daca nu esti in tara cum e si cazul meu.

Va multumesc din suflet domnule Gabi .Sunteti un om care ajuta si care poate salveaza vieti.

Bucurati-va mult!
nicoleta
 
Posts: 1
Joined: Mon Jan 11, 2010 2:57 pm

Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 2 guests

cron