viata mea se transformase intr-o gaura neagra

Moderator: admin

viata mea se transformase intr-o gaura neagra

Postby andreea_lin on Thu Jul 08, 2010 7:40 am

Nu as putea spune ca este cea mai fericita poveaste dar e mea insa finalul e unul fericit. Ma bucur mult ca am facut sedinte cu domnul Gabriel Dinu.M-au ajutat foarte mult. Daca inainte imi spunea cineva ca un psiholog m-ar putea ajuta sa-mi rezolv problemele pe care le aveam ii spuneam din start ca nu-i adevarat insa acum stiu pe propria piele ca este este asa.
In urma cu patru ani am cunoscut un baiat pe internet, situatia mea acasa nu era din cele mai fericite avand in vedere ca trebuia sa locuiesc cu un tata vitreg care nu prea imi facea deloc viata usoara ci din contra mi-o sufoca. A terminat prin a ma da afara din casa, a-mi da o palma peste fata , a ma scuipa in fata si a-mi vorbi fosrte urat sub privirea rece a fratelui meu drept. Asta m-a durut cel mai mult, fratele meu sa nu faca nimic ? dar s-a uitat si nimic. Nu i-a spus tatalui sa se opreasca sau sa ma apere nimic. Mi-am luat un geamantan cu haine si am iesit plangand pe poarta aceea, cu fata rosie de la palma data, cu fata scuipata si cu moralul la pamant. Mi-am sters lacrimile, mi-am luat geamantanul de haine care era fosrte greu , si tremurand de frica sa nu ma ajunga tata sa-mi mai dea inca una am plecat spre casa bunicii mele din acelasi sat. Am ajuns in centrul satului cu gandul sa iau un maxi taxi sa ma duca la bunica mea sa nu merg mult pe jos, cum nu era nici unul am plecat pe jos, pe la jumatea drumului m-a luat o caruta. Eram foarte trista, descurajata, simteam ca viata mea s-a terminat si voiam o scapare, o viata mai buna, respect asa ca am hotarat sa vin in Spania la baiatul de pe net. Nu stiam daca ma va omori sau va fi bine dar am hotarat sa ma risc.Am ajuns aici, m-a asteptat dupa care a inceput calvarul.Era forte posesiv cu mine, ma batea , m-a violat, ma teroriza, ma prindea de maini si ma arunca in pat si imi spunea ca are dreptul sa+mi faca ce vrea el ca si cum eu as fi fost vre-o marioneta de a lui.Dupa trei luni de inchisoare curata, batai ,amenintari cu moartea, gelozie tampita si fara nici un motiv l-am denuntat la poitia spaniola,nu inainte sa-mi caut pasaporul pe care desteptul baiat il luase cu el la munca, asa ca nu am avut de ales.Intr-o tara straina, fara prieteni sau rude care ma pot ajuta am hotarat sa-mi fac dreptate, l-am denuntat, l-au legat, eu am ajuns pe la un centru de femei batute , acolo nu le pasa decat de declaratia mea si atat.Ce conta ca eu aveam nevoie de o vorba buna sau de un sfat cu frica care o aveam in mine, ele voiau doar o declaratie.Am ajuns la proces, am dat declaratii , fiecare cu avocatul lui, la cei 18 ani ai mei credeam k toptul e un cosmar si asteptam sa ma trezesc dar cand deschideam ochii tot LA TRIBUNAL ERAM SI TOT CU POLITIA SI AVOCATII.Cand s-a terminat procesul eram cu o fata de la centru care trebuia sa ma ajute sa ma consoleze si sa fie alaturi de mine , in schimb mi-a sps k nu-mi plateste biletul de tren , eu voiamn sa ma intorc acasa, nu mai aveam incredere in nimeni,asa ca am cersit 3 euro de la un barbat, la caqre tipa m-a intrebat ce fac si ca-mi plateste ea biletul.Halal ajutor si sustinere.Dupa toate astea m-am intors cu baiatul acesta, de ce? pentru ca eu credeam k va fi mai bine, pt k nu aveam unde sa ma duc, pt k eram disperata si si MI-O FACUSEAM CU MANA MEA, asa am crezut tot timpul.in tot timpul acesta, in decursul a patru ani nu a facut altceva decat sa ma umileasca de cate ori avea ocazia, sa ma incerce sa dea in mine dar nu i-am mai permis, sa se tipe la mine , sa ma oblige sa ma culc cu el , sa ma tina in casa ca si cum as fi fost prizionera lui.IN patru ani de zile daca am fost de 3 sau patru ori la discotesca sau rar RAR cand mai ieseam cu vre-o famile.Nu spun ca nu a facut si lucruri frumoase dar predominatele au fost cele rele.Era de o gelozie , cruda, cand ieseam pe strada NU AVEAM VOIE SA MA UIT NICI IN STANGA NICI IN DREAPTA , SA VORBESC CU NIMENI SI FARA SA FIU NEINTREBATA SI DACA SPUNEAM CEVA TOT TIMPUL MA CRITICA.i-AM PLATIT O MULTIME DE DATORII LA BANCI , CREZAND CA IN SCHIMBUL ACESTA MA VA AJUTA SA INCEP FACULTATEA INSA NICIODATA NU A FACUT-O.Toto timpul el avea cele mai frumoase haine si mergea cel mai elegant, haine de firma si eu ca vai de mine cu ce gaseam sau mai aveam din tara.dUPA 4 ANI DE ASEMEANE TRAIRI AM CLACAT , GATA NU MAI STIAM CINE SUNT , PE UNDE SA O IAU, CE VREAU DE LA VIATA, NU MAI AVEAM PUTEREA SA MERG INAINTE.
Intr-o zi cautand pe internet despre anxietate am dat peste site-ul psihosolutii.ro si am facut o sesiune cu domnul Gabriel Dinu.Inca de la prima sedinta mi-a dat acea speranta pe care o cautam eu, acea luminita de la capatul tunelului care nu mai credeam ca exista.IMI VENEA IN FIECARE ZI SA PLANG, IMI VENEA Sa ma pun in mijlocul strazii sa incp sa plng, sa ma asculte si pe mine cineva, sa-mi inteleaga problema, trmuram toata cand era cineva LAGA MINE, MAI ALES BARBATI , PT K CREDEAM CA IMI VOR FACE RAU, AVEAM F MULTE ATACURI DE PANICA,ERAM TOTO TIMPUL TRISTA NU MAI AVEAM CHEF SA MA ARANJEZ SI NIC SA MA RIDIC DIMINEATA DIN PAT.IMI ERA FRICA SA IES DIN CASA, AVEAM O FRICA TERIBILA DE LUMEA DIN JURURL MEU.
Dupoa 2 luni si ceva de terapie ma simt mult mai bine anxietatea mea s*a redus considerabil, sunt mult mai sociabila , m-am despartita de baiatul acela , am mult mai mult chef de viata si ma simt impacata cu mine insami. Indemn toate persoanele care au probleme sa mearga la consulta domnului Gabriel Dinu.Nu au nimic de pierdut doar se VOR CASTIGA MAI MULT CHEF DE VIATA, ISI VOR REZOLVA PROBLEMELE SI VOR TRAI MAI IMPACATI CU EI INSISI SI CU PERSOANELE DIN JURUL LOR.
II MULTUMESC DIN SUFLET donmului Gabriel Dinu pentru ca mi*a ghidat pasii spre o LINISTE SUFLETEASCA SI SPRE IMPACARE CU MINE SI CU PERSOANELE CARE MA INCONJOARA,
andreea_lin
 
Posts: 1
Joined: Wed Jul 07, 2010 8:19 pm

Re: viata mea se transformase intr-o gaura neagra

Postby Gabriel Dinu on Fri Jul 09, 2010 6:41 am

Draga Andreea,

Chiar daca nu iti spun ceva nou, atunci cand am avut prima sedinta online, aveai toate simptomele pentru depresie, anxietate generalizata si atac de panica. Cred ca pe multi oameni i-ar trece fiorii daca ar afla in amanunt cat de mult sufereai.
Important este ca ai facut un efort si ai apelat la ajutor. Imi pare foarte rau cand vad pe cineva ca ajunge sa nu se mai poata bucura deloc de viata si asteapta ca lucrurile sa se indrepte de la sine. Poate cateodata se indreapta, dar cateodata chinul poate dura luni si ani. Cel mai bine este sa cer ajutor si sa fac tot ce tine de mine sa imi gasesc sau regasesc un bun echilibru psihic.
Inca o data, Andreea, felicitari pentru curajul de a cere ajutor si ma bucur ca esti inca o persoana pe care internetul a ajutat-o sa isi reia viata( Aflati aici ce este psihoterapia online: http://www.psihosolutii.ro/content/inde ... nline.html) !
Poate cand te intorci in tara vom organiza o intalnire in Bucuresti a celor care au scris pe acest forum. Ar fi frumos sa ne cunoastem si sa comunicam intre noi.

Iti doresc o zi frumoasa!
Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.306.188
Mail: gabriel.dinu@psihosolutii.ro
Web: www.psihosolutii.ro
Gabriel Dinu
 
Posts: 15
Joined: Sat Jul 26, 2008 1:22 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron