Atac de panica,anxietate ,depresie

Moderator: admin

Atac de panica,anxietate ,depresie

Postby David19 on Sat Sep 29, 2012 8:07 pm

buna ziua am urmatoarele stari si vreau sa stiu daca ma puteti ajuta,de doua saptamani ,am numai ganduri automate gen ca daca mor,daca inebunesc,daca am schizofrenie(asta pentru ca am citit pe forumuri si am auzit o poveste de la cineva care cunoaste o persoana gen),daca ajung la nebuni,stari :senzatie de nod in gat,imi transpira mainile si talpile picioarelor,ma doare lobul parietal dimineata cand ma trezesc si simt ca se incalzeste ca si cum ca am stat mult pe perna,senzatii de voma ,Fara pofta de mancare,Fara chef de viata,n-am chef de nimic ,simt genunchii inmuiati si parca frica se duce in genunchi,sub burta simt o stare de nervi,afara strada mea parca numai arata la fel cred pentru ca o vad din prisma unui om deprimat,tot am vorbit despre schizofrenie imi este frica sa nu ajung sa vad lucruri,nu aud voci si nu vad lucruri,imi e frica sa nu ajung sa ma sinucid.am facut toate testele medicale posibile incepand la la rmn pentru cap si am avut holter pentru inima,am inceput sa fac psihoterapie dar prima sedinta ne-am cunoscut,a doua am dat 3 teste,iar in a treia sedinta mi-a facut un program in care sa scriu pe o scara de la 1-5 in functie de intensitatea atacului de panica,sa imi fac un program gen sa fac sport sa fac una alta,tin sa precizez ca nu ma droghez nu beau nu fumez,am 24 de ani si numai suport starile astea.imi puteti da un raspuns,o parere sau cat de grav este?(am uitat sa precizez programul meu zilnic de 4 ani este in fel urmator ma trezeam la 11 -12 ma puneam la calculator,stateam pana la 8-9 seara iar dupa ieseam prin oras si veneam dimineata,in caz ca nu aveam cu cine sa ies stateam in casa la calc pana a doua zi dimineata si iar si iar)puteti sa imi ziceti daca sunt normale gandurile si daca sunt datorita starilor pe care le am?daca se incadreaza simptomele.va multumesc din suflet( iau niste comprimate cu sunatoare au efect sau sa renunt la ele)
Vreau sa va mai intreb ceva la electroencefaleograma ar iesi daca esti daca esti schizofrenic sau alte boli mintale pentru ca a iesit bine
David19
 
Posts: 8
Joined: Fri Sep 07, 2012 9:24 pm

Re: Atac de panica,anxietate ,depresie

Postby Psih Irina Paraschiv on Sun Sep 30, 2012 11:09 am

Buna David19,

Imi pare foarte rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari. Cred ca iti este foarte greu sa traiesti cu aceste ganduri si aceste stari care sunt destul de chinuitoare. Ma bucur ca ai apelat la noi astfel incat sa iti putem raspunde la intrebari si sa iti recomandam ceva care sa te ajute.

Intr-adevar din ceea ce descrii cel mai probabil te confrunti cu atacuri de panica. Aceastea sunt traite ca fiind foarte chinuitoare si sunt insotite de senzatii corporale neplacute precum si de ganduri negative si care ne sperie foarte tare.

Sfatul meu este sa apelezi cat mai repede la un alt psihoterapeut care sa te poata ajuta intr-un mod mai eficient poate decat a facut-o ultimul. Psihoterapia cognitiv comportamentala are rata de succes cea mai mare in tratarea atacurilor de panica (undeva la aproximativ 94%, cu respectarea indicatiilor psihoterapeutului). In cabinetul nostru vei afla cu exactitate ce se intampla in mintea si corpul tau atunci cand ai un atac de panica inca de la prima sedinta, apoi dupa o etapa care va contine explicatii a de ce ne simtim rau in aceste cazuri vom incepe partea de interventie in care vei invata sa iti identifici stilurile de a gandi care determina atacurile de panica si anxietatea si apoi sa le schimbi astfel incat sa iti poti controla emotiile si panica.
Complementar, daca starile aceste intterfereaza foarte mult cu calitatea vietii nu ar fi rau sa iei in considerarea apelarea la un psihiatru care sa recomande o schema de tratament potrivita. Rolul medicatiei in acest caz este de a restabili anumite dezechilibre chimice care apar in creier in urma unei stari emotionale negative.
Desigur ca recomandarea ar fi sa apelezi intr-o prima faza la un psihoterapeut care va evalua sitiuatia si care va va recomanda sau nu apelarea la un psihiatru.

Frica de a innebuni (fie ca aceasta inseamna schizofrenie sau altceva) este comuna in cazul atacurilor de panica si anxietatii, insa e important de stiut ca nebunia asa cum e perceputa ea in sensul larg al cuvantului se refera la comportamentul unui persoane care are un episod psihotic (insotit de halucinatii) si care, foarte important , nu are critica bolii. Deci persoanele cu acest tip de boala nu apeleaza la psiholog.

Partea buna este ca panica si anxietate sunt tulburari care se pot vindeca complet, folosind metoda cognitiv comportamentala.
Comprimatele cu sunatoare in general au un efect calmant, rau nu prea au cum sa va faca (decat daca sunteti alergic la vreunul dintre compusii medicamentului).

Daca nu locuiesti din Bucuresti, cabinetul unde activez ofera si servicii de psihoterapie online, cu audio si video, prin Skype sau Yahoo Messenger, cu aceeasi eficienta ca terapia in cabinet, asa ca poti apela cu incredere la ajutorul nostru.

Imi poti spune de cat timp te confrunti cu aceste stari si daca se intampla ceva anume in viata ta atunci cand au aparut?

Sper ca am reusit sa iti fiu de ajutor si nu ezitati sa ma contactezi in continuare pentru mai multe detalii.

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
0735 884 103
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm

Re: Atac de panica,anxietate ,depresie

Postby David19 on Sun Sep 30, 2012 1:03 pm

Imi poti spune de cat timp te confrunti cu aceste stari si daca se intampla ceva anume in viata ta atunci cand au aparut?

ele au fost acum 6 ani am avut tot asa o stare anxioasa - depresiva am stat o saptamana in casa,dar imi revenisem,totul a fost bine numai ca am trait doar cu atacuri de panica pana acum doua saptamani cand iar m-a luat cu stari anxioase depresive cu ganduri automate si restul simptomele diferenta de la prima la a doua intamplare este de 4ani diferenta,numai ca in urma cu doua saptamani iar au inceput.multumesc mult pentru suport mi-ati facut ziua mai frumoasa
David19
 
Posts: 8
Joined: Fri Sep 07, 2012 9:24 pm

Re: Atac de panica,anxietate ,depresie

Postby Psih Irina Paraschiv on Sun Sep 30, 2012 1:13 pm

Buna,

Ma bucur ca am reusit sa te ajut.

Asa cum descrii tu evolutia acestor stari, imi intaresc recomandarea de a apela la un psihoterapeut de orientare cognitiv comportamentala. Acest tip de terapie are o eficienta foarte buna si te va ajuta sa scapi de aceste stari.

Asa cum ai observat, ele nu dispar de la sine, din pacate, insa ajutorul potrivit te va invata cum pe termen lung sa nu iti mai apara chiar deloc!.

O zi frumoasa si mult succes!

Psihoterapeut Irina Paraschiv
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
0735 884 103
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm

Re: Atac de panica,anxietate ,depresie

Postby David19 on Sun Sep 30, 2012 1:24 pm

o singura intrebare mai am,aceste probleme care le am inafara ca ma chinuie pe mine,nu au ce sa se intample mai rau de atat?adica sa ajung sa fac o boala psihica,ca am auzit ca depresia netratata poate duce la o boala psihica.iti multumesc din tot sufletul meu
David19
 
Posts: 8
Joined: Fri Sep 07, 2012 9:24 pm

Re: Atac de panica,anxietate ,depresie

Postby Psih Irina Paraschiv on Sun Sep 30, 2012 2:17 pm

Buna ,

Din fericire studiile facute pe aceste situatii nu arata acest lucru. Insa, e impotant de stiut ca aceste tulburari se pot croniciza.
Atat depresia netratata, cat si anxietatea pot avea ca si consecinte pe termen lung o inrautatire a calitatii vietii.

Mult succes in a gasi un psihoterapeut care sa te ajute!

Psihoterapeut Irina Paraschiv
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
0735 884 103
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm

Re: Atac de panica,anxietate ,depresie

Postby David19 on Sun Oct 14, 2012 8:52 am

Buna ziua,am revenit pentru ca au aparut niste simptome in plus,ma trezesc indiferent la ce ora m-as culca in jurul orei 7-8 dimineata cu batai accentuate de inima,partea stanga a capului este amortita,ori dorm prost pe perna si nu imi dau seama ori sunt de la atacurile de panica,patesc sa ma mai fixez pe un lucru sa ma blochez si sa ma uit la el am auzit ca asta li se intampla doar oamenilor "nebuni" e adevarat?e posibil din cauza depresiei sa auzi voci sau sa ai halucinatii?(nu am avut),mi sa dat sa iau spitomin si asentra,as dori daca se poate pe data de 22 sa fac o programare la dumneavoastra la cabinet pentru o evaluare,chiar si cu plata inainte si va rog sa imi raspundeti daca se poate la fiecare intrebare in parte.va multumesc din suflet,tind sa cred ca nu am fost diagnosticat bine cu atac de panica,depresie si anxietate
David19
 
Posts: 8
Joined: Fri Sep 07, 2012 9:24 pm

Re: Atac de panica,anxietate ,depresie

Postby Psih Irina Paraschiv on Sun Oct 14, 2012 10:19 am

Buna David,

Imi pare foarte rau sa aud ca aceste simptome s-au inrautatit si ca au aparut unele noi.

Referitor la fixarea pe un anumit obiect si "blocarea " pe el, acesta nu este considerat un simptom clar al nebuniei. Asa cum spuneam in mailul trecut, frica de a innebuni este comuna in cazul starilor de panica si anxietate, iar in cazul acestor stari, mai ales daca sunt netratate, orice simptom sau stare pe care de obicei nu o simt, avem tendinta de a o considera un semn clar la "nebuniei". Din fericire nu este asa, si aceste stari sunt simptome ale starii anxioase si panicii, disparand in momentul in care devin constient de gandurile care imi cauzeaza starile si pe masura ce incepem sa lucram la simptome.

In cazul tulburari depresive, halucinatiile, atat vizuale cat si auditive nu sunt intalnite. Va ingrijorati ca ati putea incepe sa aveti halucinatii?
Imi puteti spune de cat timp luati medicatia si in ce doze?

Sigur ca putem face o programare pe 22 oct, va invit sa imi scrieti pe e-mail orele la care ati fi disponibil sau sunati-ma astfel incat sa ne punem de acord asupra detaliilor.

Sper ca am reusit sa va raspund la intrebari si nu ezitati sa ma contactati in continuare.

O zi frumoasa!

Psihoterapeut Irina Paraschiv
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
0735 884 103
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm

Re: Atac de panica,anxietate ,depresie

Postby David19 on Sun Oct 14, 2012 2:26 pm

O iau de aprox 3 zile si este in felul urmator: o jumatate din ele dimineata si o pastila intreaga de spitomin seara,imi e frica sa nu ajung sa aud sau sa am halucinatii ,imi e frica de orice simptom il vad sau il citesc pe forumuri imi este frica sa nu il am si eu,imi e frica sa mai mananc dulciuri sau chestii de gen ca am citit tot asa ca zaharul accentuaza starea de atac de panica,din commentul de mai sus ma intereseaza cel mai mult problema somnului ,daca are vreo legatura cu anxietatea sau atacurile de panica.va multumesc pentru tot,pe 22 octombrie intre 10 dimineata si 3 dupamiaza maxim pot ajunge.o sa va sun maine pentru programare si sa va dau datele va multumesc
David19
 
Posts: 8
Joined: Fri Sep 07, 2012 9:24 pm

Re: Atac de panica,anxietate ,depresie

Postby Psih Irina Paraschiv on Sun Oct 14, 2012 4:44 pm

In regula, astept maine telefonul dvs si vom putea discuta mai multe detalii.

O seara frumoasa!

Psihoterapeut Irina Paraschiv
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
0735 884 103
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm

Next

Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron