Atacuri de panica , anxietate , gand obsesiv...

Moderator: admin

Atacuri de panica , anxietate , gand obsesiv...

Postby maria_anitsirc on Fri Oct 26, 2012 1:36 pm

Buna ziua ,

Ma numesc Maria , am 22 de ani .Am decis sa scriu despre experienta mea aici pentru a incuraja si alte persoane sa apeleze la psihoterapie, pentru ca se pot vindeca si in acest fel.Atunci cand ne imbolnavim primul lucru la care ne gandim e ca o sa luam pastile si gata ne va trece.Da ,medicamentele vor trata simptomele dar nu cauza si in nici un caz nu ne vor scapa de gandurile noastre cele mai negre.
La mine atacurile de panica au aparut cam acum doi ani si un pic , mergand la psihiatru am fost diagnosticata cu sindrom depresiv-anxios.Am luat tratament medicamentos 1 an de zile , dupa care am decis sa fac pauza , surpriza, dupa nici o luna au reaparut simptomele .Am continuat inca doua luni cu tratamentul dupa care am zis ca nu se poate asa sa traiesc cu pastile toata viata si am renuntat.M-am simtit bine pot spune , pana acum aprox.6 luni cand a reaparut atacurile plus inca ceva nou , un gand ca imi pot pierde controlul si voi face ceva necugetat.Acest gand a devenit obsesiv , ca sa numai zic ca mult timp am trait cu teama ca imi pot pierde controlul , numai eram eu , eram alt om , nu ma recunosteam.Am reinceput tratamentul psihiatric , numai aveam atacuri de panica si nici anxietate dar acel gand persista , era acolo ca un "junghi" de care nu puteam scapa.Traiam intr-o continua teama ca imi pot face rau singura.Vreau sa spun ca am citit zeci de articole pe net , experiente ale altor oameni in aceeasi situatie ca si mine.Ma linistea sa vad ca mai sunt persoane care au trecut sau trec prin aceelasi lucru, dar dupa ramanea eu cu gandul meu care nu imi dadea pace.
Cred ca mare problema a noastra a "anxiosilor" e ca analizam anumite ganduri mult prea mult si negasindu-le o explicatie rationala o luam de-a buna pe cea irationala.
Cum va ziceam , ca sa scurtez si sa nu plictisesc, am cautat mult pe net pana am gasit site-ul gandestesanatos.ro , ma interesa psihoterapia online , dar m-am decis sa merg totusi la cabinet si sa discut fata in fata cu un psiholog.Asa am cunoscut-o pe doamna Irina Paraschiv.Am inceput terapia si acum dupa doar 2 sedinte ma simt excelent , sunt din nou persoana vesela , plina de viata , plina de vise si planuri pentru viitor .
De asta sfatuiesc pe oricine are probleme de acest fel , sau pur si simplu simte nevoia sa vorbeasca cu cineva despre temerile si frustraile lui , sa mearga la psihoterapie .Lasa-ti la o parte prejudecatile de genul "daca ma duc la psiholog o sa creada lumea ca sunt nebun", va zic asta pentru ca si eu credeam la fel pana acum ceva timp.Nu este asa , sa te duci la un psiholog atunci cand simti ca numai poti , este cea mai inteligenta si cea mai constienta alegere pe care o poti face pentru sanatatea si pana la urma pentru viata ta.
Va doresc la toti cei care trece-ti prin asa ceva sa va gasiti linistea si pacea interioara ,si sa reusiti sa treceti peste tot si peste toate.

O zi buna tuturor!!!
maria_anitsirc
 
Posts: 1
Joined: Wed Oct 24, 2012 12:18 pm

Re: Atacuri de panica , anxietate , gand obsesiv...

Postby Psih Irina Paraschiv on Fri Oct 26, 2012 5:24 pm

Buna Maria ,

Ma bucur foarte mult sa aud ca deja te simti mai bine dupa doar 2 sedinte la cabinet. E un progres foarte bun si acum e important ca stii ce se intampla in mintea si corpul tau atunci cand te simti rau si stii cum sa gandesti astfel incat sa reusesti sa iti controlez starile cat mai bine.

Desigur ca e bine sa nu te opresti din a lucra cu gandurile tale astfel incat efectele sa se pastreze, insa eu te felicit pentru faptul ca ai luat decizia de a face ceva in privinta starilor tale si pentru ca ai lucrat cu gandurile tale , si iata ca rezultatele se vad deja!

Sper ca auzim de bine in continuare si nu uita sa te bucuri de viata in fiecare zi!

Cu bine,
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm

Re: Atacuri de panica , anxietate , gand obsesiv...

Postby fanut31 on Mon Dec 03, 2012 11:50 am

Buna ziua,numele meu e stefan.am 29 de ani si am o problema de aproximativ un an si jumatate.Ce sa intamplat:eram la o terasa cu sotia si doi prieteni la o bere.Stand la masa am aprins o tigara si la un moment dat am simtit o stare de rau din cap pana in picioare.Sa explic mai pe indelete,nu puteam sa fac absolut nimic.Nu puteam sa ma ridic in picioare si aveam senzatia de lesin constant.Toata chestia a durat cam 2 ore si dupa m-am dus la urgenta(nu eram in romania eram in spania unde sunt si acum)unde mi-au dat 2 pastile care nu-mi aduc aminte cum se numeau dar fara sa aiba efect.Dar problema e ca inainte sa mi se intample asta sa mai intamplat sa lesin de mai multe ori dar in decurs de multi ani.Am facut foarte multe analize printre care si 3 RMN-uri la cap,coloana lombara,coloana cervicala si nu au gasit nimik.Alte analize facute sunt:eeg,emg,eko dopler,examen cardiologic dar nu sunt probleme nicaieri.Ma supara faptul ca am o moleseala permanenta in maini si in picioare,stari de rau,mi se intampla foarte des sa ma stric la burta,dureri de cap,dureri in piept,dureri in spate in zona rinichilor,de burta sub coaste si vreau sa va spun ca m-am saturat de aceste stari foarte deranjante pt ca nu pot face nimic.Nu pot sa merg nici la munca si cand merg la magazin am teama sa nu mi se faca rau.Sa mentionez ca de atunci nu beau alcool,nu mai fumez,nu mai beau cafea.Astept un raspuns.Va multumesc!!!
fanut31
 
Posts: 1
Joined: Mon Dec 03, 2012 9:41 am

Re: Atacuri de panica , anxietate , gand obsesiv...

Postby Psih Irina Paraschiv on Fri Dec 07, 2012 8:16 am

Buna Stefan,

Imi pare foarte rau sa aud ca va confruntati cu aceste stari. Imi dau seama ca va este greu.

Din cate ati descris in mesaj pare ca va confruntati cu stari de panica si anxietate. Acestea se manifesta in mae parte, pe langa o teama foarte mare de a nu mi se intampla ceva rau, si prin toate aceste simptome fiziologice foarte negative si chinuitoare.
Imi dau seama ca va simtiti neputincios, insa nu va pierdeti speranta pt ca aceste stari pot disparea cu ajutorul potrivit.

In conditiile in care fiziologic nu e nimic care sa cauzeze aceste stari, cauza acestora este teama dvs permanenta care va determina acest cerc vicios al starilor in corp. In aceste sitautii va recomand cu caldura cateva sedinte de psihoterapie.
Asta pentru ca psihoterapia cognitiv comportamentala are rata de succes cea mai buna in tratarea acestor stari. Impreuna cu un psihoterapeut veti afla chiar de la prima sedinta ce se intampla in mintea si corpul dvs atunci cand simtiti aceste lucruri si apoi veti lucra impreuna prin tehnici si exercitii specifice la scaderea in intensitate si la disparitia acestor stari.

Din pacate ele nu dispar de la sine pt ca se creeaza un cerc vicios din care e foate dificil de iesit fara un ajutor specializat, dimpotriva s-ar putea inrautati... de aceea ma bucur ca ati apelat la ajutorul nostru.
Asa cum am discutat in mesaje, astept mesajul dvs daca va veti hotari sa apelati la ajutorul nostru pentru sedinte online.

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron