Atac de panica si anxietate

Moderator: admin

Atac de panica si anxietate

Postby liviueugen on Sun Jan 20, 2013 11:04 pm

In primul rand va salut si la multi ani,ma numesc liviu ,scriu aici pentru ca am avut si eu probleme de panica si anxietate.Din experienta mea ,destul de neplacuta va pot spune ca e foarte important sa stati de vb cu voi insiva inainte de toate,sa recunoasteti ceea ce vi se intampla ,ca si exemplu :in vindecarea unui alcoolic ,primul pas spre vindecare e, sa recunoasca ca are o problema cu alcoolul.Acelasi sistem se aplica si aici ,in urma unor simptome simtite de fiecare in mod diferit,sa realizeze ca ceva nu e in regula cu ei si raspunsul nu e la medic,medicul se ocupa de partea fizica.E timpul sa traim si noi in 2013 si sa nu mai privim psihologii ca oamenii care trateaza nebunii ci ca ceea ce sunt si eu cred ca sunt oamenii care stiu sa interpreteze gandurile pe care noi le expunem foarte corect ,dupa care datorita experientei lor si studiilor lor iti fac un sumar si iti subliniiaza greselile pe care fiecare dintre noi le repetam atat obsesiv cat si subconstient.
Eu pentru lupta cu interpretarea gandurilor si dominarea subconstientului am laes-o pe IRINA PARASCHIV nu intamplator am scris numele ei cu majuscule,ci pentru faptul ca si profesionalismul de care a dat dovada e la fel de mare ca scrisul.
In concluzie ,dupa sedintele facute impreuna si sedintele trimise de catre irina zilnic intitulate,gandul zilei,am depasit cu succes etapa destul de neplacuta prin care am trecut ,am realizat ca interpretam propriile mele ganduri gresit ,dramatizam situatiile care imi creeau stres ,eram un vulcan ,un mic monstrulet in devenire injuram peste tot acasa ,in trafic etc .lucruri care m au impins spre depresie si anxietate.Lucrurile care par ca nu se pot sfarsi ,starile ,insomniile si altele ,sunt doar niste interpretari gresite ,nu le puteti vedea din pacate de unii singuri am patit-o si eu ,de aceea irina cred ca va ramane aici ,a fost si pentru mine si ii multumesc pe aceasata cale ,nu ezitati sa o cautati ,ii veti multumi si voi.
liviueugen
 
Posts: 1
Joined: Tue Jan 15, 2013 10:36 am

Re: Atac de panica si anxietate

Postby Psih Irina Paraschiv on Mon Jan 21, 2013 1:10 pm

Buna Liviu,

Ma bucur foarte mult ca ai scris pe acest forum experienta ta cu anxietatea si panica si iti multumesc pentru aprecierile bune.

Intr-adevar, asa cum bine spui, e important sa stim sa lucram cu noi atunci cand emotiile noastre negative deja interfereaza si ne afecteaza calitatea vietii si e important sa stim sa cerem ajutorul potrivit.
Eu te felicit pentru munca si efortul pe care l-ai depus in sedintele noastre impreuna si pentru motivatia de care ai dat dovada.
Sper sa nu renunti in a lucra cu tine si cu gandurile tale si sper sa auzim de bine in continuare!

O zi frumoasa!
--
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm

Re: Atac de panica si anxietate

Postby olivia on Tue Jan 22, 2013 9:38 pm

Liviu, sunt de acord cu tine. Am trecut prin experiente similare si inteleg perfect. Pana sa am probleme de anxietate si atacuri de panica, habar nu aveam ca imi pot controla gandurile. Poate am fost o norocoasa, pentru ca am avut o viata draguta, chiar daca nu imi controlam gandurile intr-acolo, ci pur si simplu se intampla. Dar apoi, dupa ce au aparut aceste stari urate de anxietate, panica si frica nefondata, dupa ce am ajuns la terapia cognitiva, terapie eficienta, dupa parerea mea, am invatat ca ne putem controla gandurile, astfel incat fireste, sa ne fie mai bine. Consider ca si tine ca, daca multi ar accepta terapia ca pe ceva folositor si nu ca pe ceva rusinos, multor persoane le-ar fi mai bine, chiar si celor ce nu se confrunta cu probleme grave. Cat despre Irina, da, e o persoana care iti da incredere, oferindu-ti armele potrivite, cu care sa lupti si sentimentul de "rezolvabil". Pana sa ajung la ea, credeam ca e groaznic faptul ca am ajuns asa, credeam ca nu mai am scapare, dar acum (desi mai am anxietati), nu mi se mai pare o problema asa grava. Nici nu pot sa spun ca mor de placere ca am frici, stim ca e foarte neplacut.
olivia
 
Posts: 2
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:32 pm

Re: Atac de panica si anxietate

Postby Psih Irina Paraschiv on Wed Jan 23, 2013 4:37 pm

Multumesc Olivia pentru aprecierile bune. Intr-adevar e foarte important sa imi dau seama de beneficiile unui ajutor potrivit atunci cand trec prin astfel de stari.

Eu te felicit pentru munca depusa - nu e intotdeauna cel mai simplu proces, dar rezultatele merita!

Numai bine!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron