Nu reusesc sa scap

Moderator: admin

Nu reusesc sa scap

Postby danyell on Fri Aug 02, 2013 6:09 pm

Buna ziua, numele meu este Daniel si am 31 de ani. Am ajuns la disperare si nu mai stiu unde sa gasesc o rezolvare. Dupa nenumarete cautari si teste site-uri psihologice, se pare ca sufar si de o depresia severa Problema mea este ca nu pot renunta la o persoana care mi-a facut foarte mult rau si anume fosta mea logodnica. Am locuit impreuna timp de aproape 4 ani dar din luna lui octombrie a anului trecut am gasit anumite mesaje cu alti barbati, de trei ori si de fiecare data a inceput sa planga si sa promita ca nu o sa se mai intample...ca a fost o greseala...ca ea ma iubeste...iar eu de fiecare data am iertat-o amagindu-ma ca totul o sa fie bine, ultimul episod de acest gen intamplandu-se in ziua Sfantului Valentin anul acesta, iar dupa doua luni m-a anuntat ca ne despartim si ca se muta. Eu am fost tot timpul constient ca a plecat pt altcineva,dar ea de fiecare data nega lucrul asta sustinand ca e confuza si are nevoie de ceva timp pt a intelege ceea ce vrea, eu timp de o luna am tot incercat sa ne impacam pana in momentul in care m-am convins ca este intradevar cu cineva si am renuntat. Dupa doua saptamani in care nu am luat deloc legatura ea a fost cea care a venit si mi-a spus ca vrea sa ne impacam, eu am fost deacord dar a doua zi era din nou cu celalalt apoi am trecut de nenumarate ori prin episoade de genul asta, de fiecare data cand vedea ca sunt pe cale sa renunt sau renuntam la ea, dupa o saptamana se reantorcea, de fiecare data cu anumite minciuni dar de fiecare data spunand ca este foarte confuza si nu mai stie ceea ce vrea ajungandu-se pana la reluarea relatiilor intime, dar de fiecare data cand vedea ca eu sunt inca acolo pt ea nu se intampla nimic si in tot acest timp isi continua relatia cu noul iubit. Acum nu mai tinem legatura deloc iar noua relatie a ai a devenit oficiala. Problema mea este ca cu toate astea nu pot sa renunt la sparanta ca se va intorce inapoi, sunt constient ca nu se va mai intoarce niciodata, sunt constient ca nici nu merita sa ma mai gandesc la ea dar cu toate astea nu pot sa o fac. Sunt legat de ea si nu pot sa renunt sa sper si sa o doresc, tot ceea ce vad in viata mea este legat de ea si de viata pe care o visam impreuna, incerc sa scap si nu reusesc.
danyell
 
Posts: 1
Joined: Fri Aug 02, 2013 2:13 pm

Re: Nu reusesc sa scap

Postby Psih Irina Paraschiv on Sun Aug 04, 2013 3:45 pm

Buna Danyell,

Imi pare tare rau sa aud ca te confrunti cu aceasta situatie - imi dau seama ca iti e greu si ma bucur ca ai apelat la ajutorul nostru.

Nu e usor sa iesi dintr-o relatie dupa atat de mult timp si dupa investitie de energie si emotii in aceasta. Va trece ceva timp pana ce vei reusi sa spui ca ai depasit cu totul aceasta perioada si e normal sa se intample asa. Iesirea dintr-o astfel de relatie presupune reincadrarea atitudinilor noastre si re-calibrarea unor aspecte de viata pe care le faceam in cuplu inainte.

Iti recomand ca pentru inceput sa incepi sa iesi, sa iti ocupi timpul cu activitati care sa te faca sa te bucuri de activitati din nou. Daca starea persista, iti pot recomanda sa apelezi la cateva sedinte de psihoterapie cognitiv comportamentala care te vor ajuta sa intelegi ce se intampla in mintea ta atunci cand te simti atat de rau si cum poti lucra asa incat sa iti recapeti pofta de viata.

Articolul de aici te poate ajuta sa intelegi mai bine procesul de trecere peste o astfel de despartire: http://www.psihosolutii.ro/content/inde ... goste.html

Mult spor si sper sa auzim de bine!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron