consiliere cuplu

Moderator: admin

consiliere cuplu

Postby Mivan on Tue Mar 24, 2009 11:47 am

Buna ziua d-le Doctor

Incerc sa fac un prim pas pentru a ajuta doua persoane foarte importante din viata mea - parintii mei.
As vrea sa imi spuneti sincer daca psihoterapia de cuplu ii poate ajuta sa revina la viata normala pe care au avut-o pana acum 7 ani. Iesind la pensie au hotarat sa lase in urma viata din Bucuresti si sa isi traiasca restul zilelor impreuna in linistea oferita de viata la tara. Insa din momentul in care au facut acest pas, mama s-a schimbat complet! A inceput sa regrete pasul facut si ani de-a randul a aruncat vina pe tatal meu ca s-a mutat. Au urmat apoi perioade de jigniri reciproce, cuvinte grele si greu de iertat sau uitat, pana cand, totul a culminat de curand cu violenta. Au ajuns chiar sa nu se mai suporte.

Oare ce pot face pentru ei? Sper ca, totusi, sa ii ajut sa isi descopere sursa nemultumirilor si faptul ca trebuie sa se accepte asa cum sunt, ca e mult mai simplu sa traiesti in armonie decat in scandal si nemultumiri.
Mivan
 
Posts: 1
Joined: Tue Mar 24, 2009 11:09 am

Re: consiliere cuplu

Postby admin on Wed Mar 25, 2009 9:07 am

Buna ziua!

Imi pare rau ca parintii tai nu se mai inteleg bine. Se vede clar ca aceasta mutare, insotita de lipsa de activitate aferenta iesirii la pensie, le-a adus o doza de frustrare in viata. Cel putin mamei tale.
Se mai pot intampla si altele intre ei. Doar ei stiu.
Ei trebuie sa redescopere sa se accepte unul pe celalalt si sa comunice intr-un mod echilibrat. Poate le-ar face bine o scurta separare. Poate o poti lua pe mama ta la tine cateva zile si sa-i readuci aminte de perioadele cand se intelegea bine cu tatal tau.
Poate ar fi bine ca cei doi sa apeleze si la un psiholog, deoarece e pacat sa duca asa o viata chinuita.

Numai bine!
Psiholog Gabriel Dinu
www.psihosolutii.ro
admin
Site Admin
 
Posts: 49
Joined: Wed Jul 23, 2008 2:53 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie de cuplu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron