prietenul meu crede ca toata lumea conspira impotriva lui!

Moderator: admin

prietenul meu crede ca toata lumea conspira impotriva lui!

Postby ilinca on Wed Feb 03, 2010 2:54 pm

Prietenul meu are o problema: traieste intr-o bucla temporala, mai exact are mereu senzatia de deja-vu. Intr-un moment de ratiune a recunoscut ca uneori isi da seama ca evenimentele nu au cum sa se mai fi petrecut, dar el tot senzatia asta o are. Din aceasta cauza cand cere confirmarea repetitivitatii iar eu nu i-o ofer ma acuza ca eu nu imi amintesc de fapt. Problema asta a generat o alta, si anume ca toti oamenii din jurul lui repeta voit scene si discutii pentru a face astfel in sinele lor si intre ei haz de faptul ca el nu isi aminteste. Considera ca toti din jurul lui conspira si ca eu ii informez cu ceea ce face si spune, iar pe langa asta ca am relatii sexuale cu prietenii lui, inclusiv ca plec noaptea de langa el din pat si ca ma duc sa ma vad cu vreunul din ei. In mai toate discutiile pe care le are cu prietenii, gaseste in reactiile, gesturile si cuvintele acestora semne ale acestei conspiratii, precum si apropouri la discutii pe care el le-a avut doar cu mine. De aceea oscileaza intre teoria ca eu ii informez despre faptele si spusele lui sau ca exista camere video in casa.
In momente de criza, in care nu am mai avut rabdare si calm pentru a-l suporta, ne-am certat violent si m-a dat de nenumarate ori afara din casa vorbind foarte urat la adresa mea. Pana ne-am revazut si am inceput sa vorbim din nou nu a trecut niciodata mai mult de o zi.

Daca nu v-am dat indeajuns de multe detalii va rog directionati-ma cam ce ar trebui sa va mai spun, in ce privinta. Este un tanar deosebit de inteligent si e mare pacat de el sa se autodistruga, din moment ce are mai mereu mintea ocupata cu asta si si-a pierdut increderea in oricine! Va rog consiliati-ma pentru ca nu stiu cum sa fac sa il ajut!

P>S. Am inteles intre timp ca are simptomele tulburarii de personalitate paranoidala.
ilinca
 
Posts: 1
Joined: Wed Feb 03, 2010 2:10 pm

Return to Probleme individuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron