cum pot sa-mi ajut fratele?

Moderator: admin

cum pot sa-mi ajut fratele?

Postby Valentina on Wed Feb 24, 2010 9:58 am

Buna ziua! Ma numesc Valentina si sunt din Tirgoviste. Apelez la ajutorul dvs. si va rog sa ma sfatuiti ce pot face pentru a-mi ajuta fratele. In vara anului trecut a avut parte de cateva evenimente nedorite in viata lui, evenimente care l-au marcat profund : a fost inselat financiar de oameni la care nu s-ar fi asteptat; la cateva luni de la acest eveniment a inceput sa acuze stari de slabiciune (nu-si mai putea pastra echilibrul) , dureri reumatice, stari de nervozitate . Am apelat la mai multi medici din localitate dar si din Bucuresti. Peste tot diagnosticul principal a fost “depresie anxioasa” insotit de cateva probleme reumatice – minore.. De la bun inceput fratele meu a refuzat sa creada in acest diagnostit. In cele din urma s-a pensionat pe caz de boala (deoarece are si un handicap locomotor). Toate aceste evenimente nefericite au culminat cu faptul ca in urma cu cateva luni s-a despartit de logodnica. Acum sta in apartamentul lui, se intretine singur, refuza sa fie ajutat in problemele casnice, nu mai iese din casa , noaptea nu se odihneste, iar in timpul zilei doarme in fata televizorului. Nedumerirea mea este, daca ii fac rau insistand sa mearga la un medic psiholog sau sa-l las pe el sa decida singur ca are nevoie de ajutor de specialitate. De fiecare data, de cat ori ii sugerez sa apelam la un medic, ma lovesc de refuzul lui categoric. Ba chiar refuza sa mai vorbeasca cu mine. Nu stiu cum il pot ajuta si am nevoie de sfatul dvs pentru ca observ schimbari radicale in comportamentul lui. Din firea optimista si hotarata care era acum cateva luni, a devenit o persoana de nerecunoscut: irascibil, necomunicativ, il deranjeaza lumina, zgomotele de orice fel, a slabit vizibil, e cuprins continuu de o stare de tristete dar refuza sa spuna ce il deranjeaza.
Va rog sa ma sfatuiti cum as putea sa il ajut.
Valentina
 
Posts: 1
Joined: Wed Feb 24, 2010 9:37 am

Re: cum pot sa-mi ajut fratele?

Postby cedelena on Mon Aug 02, 2010 3:03 pm

Buna, poti sa ii recomanzi psihoterapia online, el sta acasa si se logheaza la calculator la o anumita ora. Eventual poti sa ii cumperi tu cele necesare, camera web, sa ii instalezi programele necesare, sa ii lasi un biletel cu numarul de telefon al cuiva de la Psihosolutii......chiar daca nu vrea.....in caz ca.....El ramanand singur in casa, dupa ce tu pleci, poate decide sa sune.
In realitate este decizia lui, responsabilitatea lui. Oricum psihoterapeutii nu primesc pe cineva decat daca vine el singur, nesilit de nimeni. El suna, el isi face programarea.
cedelena
 
Posts: 11
Joined: Sat Dec 19, 2009 12:31 pm


Return to Probleme individuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron