experiente marcante

Moderator: admin

experiente marcante

Postby onu on Tue Sep 02, 2008 1:43 pm

nici nu stiu de unde sa incep povestea vietii mele, pentru k am trecut prin atatea incat nu stiu daca pot insira aici toate experientele neplacute traite in 25 de ani. pe scurt, abuzurile au inceput pe cand eram in generala, in primii ani de scoala, cand un barbat m-a abordat si m-a masturbat (cred) in scara blocului unde locuiam, cand ma intorceam d la scoala. La 14 ani parintii au divortat, eu ramanand cu tatal, iar sora mea cu mama. Dupa o incercare de impacare si moartea bunicii paterne care m-a crescut, a trebuit sa accept o noua familie, mama si frate. Naivitatea si lipsa experientei d viata au condus la relatii sexuale cu fratele, prima oara din curiozitate si mai tarziu de frica, incat mereu vroia ceva d la mine cand era beat; nu ma lasa sa dorm sau sa fac baie si nu mai scapam d el. Situatia s-a agravat cand a inceput sa ia pastile (calmante si pt renuntarea la vicii) cu alcool, a devenit somnambul si a inceput sa urineze prin casa noaptea, in situatia in care dormeam in aceeasi camera cu el (iepureste, mereu cu teama). Am trecut si printr-o tentativa de viol cand a intrat un baiat in casa cand eram singura, si am scapat tipand. Am reusit sa pun capat 'relatiei' cu fratele intr-un tarziu, iar la scurt timp parintii s-au despartit. Pe langa toate astea, am suferit in adolescenta din cauza complexelor in privinta inaltimii - am 1,84m - si a greutatii; am incercat multe diete si am avut numeroase depresii, cu ganduri sinucigase, desi nu vroiam sa ma omor(am baut clor, m-am taiat pe maini, am luat pastile cate 10 - pt inima si calmante), si cu o forma usoara de bulimie. Relatia cu tatal meu s-a agravat, incat am ajuns sa stau mai mult pe strazi decat in casa. El a cunoscut pe altcineva (a treia mama) si dupa ce am facut o criza de nervi am plecat de acasa cu actualul meu sot, pe la 22 ani. Depresiile continua si azi, destul de des; intre timp am avut si alte probleme cotidiene, accentuate de depresia postnatala care nu stiu daca a trecut, desi e un an jumate aproape de cand am nascut. Sunt o persoana introvertita, pesimista si tematoare, neincrezatoare, care traieste in trecut, doar cu amintiri neplacute. Sotul meu stie doar despre tentativa de viol si relatia proasta cu tatal meu, si n-as vrea sa afle mai mult. Incearca sa ma inteleaga si sa ma sprijine, dar ii este greu sa ma suporte cu atatea depresii, de care si eu m-am saturat. Incerc sa ma inteleg si sa depasesc toate astea, pt ca e afectata relatia mea cu sotul si copilul, care nu merita asa ceva. Insa momentele placute nu dureaza mai mult de cateva zile sau saptamani. As vrea sa primesc ajutor, dar nu gasesc timp pt mine, si nici nu cunosc un psiholog in Braila. Ce sa fac? :(
onu
 
Posts: 1
Joined: Mon Sep 01, 2008 3:18 pm

Re: experiente marcante

Postby Cros on Thu Sep 11, 2008 1:10 pm

Buna, uite poate te pot ajuta cu ceva ! Eu zic ca ar trebui sa fi mai calma si mai relaxata incearca sa vorbesti cu sotzu tau toate problemele care leai avut pentru ca el te sprijina si ti-e alaturi..Si na aveti si un copil si nar fi bine ca acel copil sa treaca prin anumite depresi. Asa ca eu it-i sugerez sa iei toate lucrurile si toate problemele cu calmitate si rabdare timpul intelegerea barbatului le rezolva pe toate..Si daca se poate dute la un pshiholog el te poate ajuta foarte mult credama..Eu it-i urez numa bine si sper ca sa te vindeci si sa treci peste acel trecut dureros care lai avut..It-i urez numa bine si sa dea dumnezeu ca int-ro zi sa zici ca e bine..Numa bine
Cros
 
Posts: 2
Joined: Wed Sep 10, 2008 1:54 pm

Re: experiente marcante

Postby Gabriel Dinu on Mon Sep 15, 2008 4:26 pm

Draga onu,

Intr-adevar, ai avut o viata plina de intamplari dureroase si foarte neplacute. Ma bucur ca ai gasit forta necesara din tine ca sa treci peste toate acele probleme si sa te casatoresti cu un om atat de intelegator si sa faceti un copil sanatos. Avand in vedere ca nu putem face nici o sedinta de consiliere, iti recomand 2 lucruri: 1. Incearca sa identifici care sunt conditiile care te fac sa fii calma, linistita si sa te simti bine in acele cateva zile sau saptamani. Afla ce faci in acele perioade, in ce mod gandesti, cu ce persoane te vezi, cum iti petreci timpul etc. Odata ce ai identificat aceste elemente, incearca sa faci tot ce tine de tine ca sa le indeplinesti cat mai mult, astfel incat starea ta de bine sa dureze mult si sa se repete. Nu uita totusi ca este normal sa mai ai si stari de tristete, de suparare; 2. totodata, iti recomand sa iei legatura cu un psihoterapeut bun din Braila sau din apropiere, deoarece te-ar ajuta foarte mult cateva sedinte de terapie, ca sa iti explici cat mai bine de unde vin aceste stari si sa afli ce poti face ca sa le ai cat mai rar sau deloc.

Succes!
Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.306.188
Mail: gabriel.dinu@psihosolutii.ro
Web: www.psihosolutii.ro
Gabriel Dinu
 
Posts: 15
Joined: Sat Jul 26, 2008 1:22 pm


Return to Probleme individuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron