Am nevoie de niste sfaturi bune, probleme de cuplu si stres!

Moderator: admin

Am nevoie de niste sfaturi bune, probleme de cuplu si stres!

Postby Cros on Mon Sep 15, 2008 1:56 pm

Buna ma numesc gabi am 24 de ani pretena mea are 20 de ani stam impreuna de 4 luni in spania, neam cunoscut pe internet si na neam placut ne iubim si nema luat...Problema mea este urmatoarea ! Pretena mea are o fire foarte rece si temperamentala ( se enerveaza din orce si ridica vocea din cele mai mici probleme ) I-am zis de multe ori fi mai calma nu mai ridica tonul din orce nu te mai enerva din cele mai mici probleme..Si ia mi-a zis asta e firea mea dar asta NU inseamna ca nu te iubesc sau ceva de genu..Ok o accept asa cum e ( Afirm : am vb si am discutat despre problemele astea minore de 10000 ori cu ea cu calm ca si sotz,preten etc etc ) Acum sa va prezint firea mea : Sunt un baiat foarte calm si intelegator si las mult de la mine cat ca ma doare dar las de la mine cu sperantza ca va fi bine..Nu pot sa ridic totnu din orce prostie, las de la mine tac si inchit dar ma stresez in mine...Dar de un timp in coace avem o problema in timpul actului sexual nu prea mai pot face fatza nu mi se ridica penisu 100 %..Ok am fost la doctor dar nu mi-au gasit nimic..Acum nu stiu ce ar putea fi baiul..1 ok cand am inceput sa am problema eram stresat ca mereu ma certam cu ia 2.Mustrari din partea iei atat la pat cat si in relatie si asta ma omoara. Acum va rog datimi un sfat bun pt ca nu stiu ce sa mai fac va zic sincer. Am observat ca de un timp in coace cand ma pun cu pretena mea in pat inecepe sa-mi bata inima tare parca ma emotionez ma gandesc daca vrea sa facem dragoste si nu pot am o stare foarte aiurea mi se face un pic rau cred ca sufar de anexsitate din cauza stresului. Poate ca am fost stresat cum ieste o persoana foarte rece si ataca mereu si reprosuri la pat si in relatie incep sa am emoti, sa-mi bata inima repede, sa-mi fie rau un pic...si credetima asa de disperat am ajuns in cat mereu in fiecare zi ma gandesc sa plec de la ia..Oare chiar nu ma poate sprijini cu vb bune ? Chiar trebuie sa aiba temperamentu asta care il are ? Am vb cu ia de multe ori mereu zic va fi bine va fi bine...Dar sunt prea disperat si nu stiu cum so fac sa inteleaga cei baiu cu mine..Va rog din suflet ajutatima cu un saft bun ( Mentionez am vb cu ia de multe ori mereu zice ca ma iubeste si una alta dar nu stiu asa de intors sunt in cat nu mai stiu ce sa fac ).Acum iara de cateva zile a inceput sa mearga relativa cat de cat dupa o discutie seriosa..Am facut dragoste si a inceput sa fie ok si ia mi-a zis vezi k se poate si iam zis DA se poate dar asta doar cu ajutorul lu amndoi si in special al tau..A zis catre mine ca isi doreste un copil de la mine e ok pt ca asta vreau si eu..Dar spunemi Gabriel cu mas putea scapa de stres, in sensu sa nu ma mai stresez in mine sa gandesc pozitiv nu negativ..Multumesc mult pt ajutor si astept un sfat de la tine
Cros
 
Posts: 2
Joined: Wed Sep 10, 2008 1:54 pm

Re: Am nevoie de niste sfaturi bune, probleme de cuplu si stres!

Postby Gabriel Dinu on Mon Sep 15, 2008 4:10 pm

Draga Gabi,

In primul rand iti urez Casa de piatra! Este o dovada de curaj ca ati hotarat sa va casatoriti de la varsta asta si sa luati impreuna viata in piept.
Din ce mi-ai descris tu, este vorba de stari de anxietate si de mici atacuri de panica. Aceste stari au la baza ganduri de genul " daca sotia mea vrea sa facem dragoste si nu am erectie, acest lucru este o catastrofa si spune despre mine ca nu valorez nimic, ca si barbat". Aceste ganduri negative determina stari negative, de teama, de ingrijorare, care sunt incompatibile cu o viata sexuala armonioasa. Iti recomand sa discuti deschis cu sotia ta si sa ii spui ca e posibil in anumite momente sa fii foarte incordat si sa ai probleme cu erectia, cum de fapt se poate intampla oricarui barbat. Acest lucru este neplacut, insa nu este o catastrofa si, de cele mai multe ori, lucrurile se indreapta foarte repede. O poti ruga pe sotia ta sa te ajute sa te relaxezi in momentele cand esti incordat si lucrurile vor merge foarte bine, ca in aceste ultime zile.
In ce priveste faptul ca sotia ta se enerveaza foarte usor, iti recomand sa discuti cu ea despre lucrurile care o enerveaza, sa analizati impreuna acele lucruri si sa incurajati gandirea constructiva, prin care cautati solutii pentru orice problema apare.
Ma bucur mult ca ai apelat la sfatul unui psiholog si sunt sigur ca o sa va mearga foarte bine.
Ar fi indicat, in caz ca mai apar tensiuni intre voi, sa apelati la cateva sedinte de consiliere psihologica. Banuiesc ca sunt psihologi romani in Spania.
Succes!
P.S.: Daca doresti sa afli mai multe despre situatia ta si sa primesti indicatii si sfaturi de la persoane care au mai trecut prin asta, putem discuta cazul tau in emisiunea mea de la radio Lynx. ( emisiunea " Confidential", www.radiolynx.ro )
Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.306.188
Mail: gabriel.dinu@psihosolutii.ro
Web: www.psihosolutii.ro
Gabriel Dinu
 
Posts: 15
Joined: Sat Jul 26, 2008 1:22 pm


Return to Probleme de cuplu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron