exista o singura normalitate?

Moderator: admin

exista o singura normalitate?

Postby moata on Tue Aug 19, 2008 1:35 pm

Buna Gabriel, ti-am urmat sfatul si o sa iti vorbesc mai pe lerg de ce am pus aceasta intrebare legata de normalitate.
in urma cu 2 zile stateam de vorna cu sotul meu si totul a inceput de la simplul fapt ca el a spus ca Dumnezeul a creat pe on gresit (din punct de vedere ca: atunci cand este mic el vrea sa fie mare si invers, nu ii ofera ceea ce vrea, ceva de genul asta), eu nu am fost de acord cu aceasta afirmatie a lui si de aici o intreaga discutie pana am ajuns la problema normalitatii. Sotul meu este un tip incapatanat si vrea ca de cele mai multe ori sa aiba el dreptate, nu suporta ideea de a fi contrazis de cineva, decat atunci cand persoana respectiva are o anumita experienta sau anumite cunostinte in problema respectiva. am incercat eu sa ii explic ca Dumnezeu ne-a creat asa cum trebuia si ca de fapt noi avem libertatea sa alegem ceea ce vrem sa facem el nu ne influenteaza deciziile chiar daca vede ca nu sunt bune uneori si ne lasa pe noi sa descoperim singur daca am procedat corect sau nu, astfel incat sa putem realiza singuri un lucru bun sau rau. discutia a avut mai multe directii dar in mare parte am vorbit despre normalitate ca fiind un fel de regula din punctul lui de vedere, la care eu nu am fost de acord spunand ca am dreptul sa imi aleg ce este normal pentru mine. lucru cu care el nu a fost de acord, ceea ce este normal este pentru toti daca eu vreau sa consider ceva normal nu pot sa numesc asa ci pot sa ii spun "parea mea" ori "asa vrea eu", "asa imi place mie"etc. la care eu am raspuns ca asa cum eu ii respect lui alegerile si parerile asa trebuie sa imi respecte si el mie dorinta de a ma exprima, bineinteles ca nu a fost de acord si a spus ca :"daca pentru cine va este normal sa injure pe strada asta nu inseamna ca asa este normal si pentru ceilalti". el vede aceasta normalitate ca pe ceva strict, ceva care se impune, adica daca pentru toti este normal sa faca un anumit lucru pai atunci inseamna ca si pentru mine sau el este la fel de normal sa facem acelasi lucru.
in aceste cateva randuri sper sa fi reusit sa redau cat mai bine situatie care m-a facut sa apelez la tine. multumesc mult si astept indrumarea ta.
o zi minunata.
moata
 
Posts: 2
Joined: Tue Aug 19, 2008 11:55 am

Re: exista o singura normalitate?

Postby Gabriel Dinu on Tue Aug 19, 2008 4:24 pm

Draga moata,

In primul rand as vrea sa va felicit ca aveti astfel de discutii. Este foarte important sa va alocati timp pentru comunicare, ca sa va cunoasteti si sa va intelegeti unul pe celalalt din ce in ce mai bine.
Putem sa discutam despre normalitatea impusa de societate si normalitatea vazuta de un grup mai restrans de oameni sau doar de catre o persoana. De exemplu, societatea considera ca nu este normal sa injuri, insa eu am vazut multe persoane care se injura intre ele din obisnuinta, fara a se supara. Aceste persoane considera normal sa comunice in felul asta. Li se poate parea chiar distractiv. Daca cineva a fost incurajat prin educatie sa isi manifeste emotiile intr-un astfel de mod, este posibil sa injure fara nici o problema si sa i se para cat se poate de normal.
In acelasi timp, normalitatea impusa de societate poate sa nu coincida cu ce crede individul ca este cel mai bine pentru el. Aici, sotul tau are dreptate. De exemplu, este foarte clar ca nu este normal sa iti faci nevoile fiziologice pe o straduta unde chiar te-ar putea vedea oamenii, insa s-ar putea ca acest lucru sa fie cel mai bun pentru tine in momentul ala, mai ales daca alternativa ar fi sa iti murdaresti pantalonii :).
In ce priveste exprimarea opiniilor, eu cred ca ai tot dreptul sa o faci.
Eu cred ca oamenii pot face ce vor ei, atata timp cat nu isi fac rau lor sau altora, indiferent daca fac sau nu ceva normal( din punctul de vedere al societatii). Altfel, tot pot sa faca ceea ce vor, pentru ca de-aia este democratie si avem liberul arbitru, insa e indicat sa fie pregatiti sa suporte eventualele consecinte.
Datorita faptului ca oamenii sunt diferiti, au fost educati in mod diferit si au trait experiente de viata diferite, consider ca este NORMAL sa aiba si pareri diferite, asa cum se intampla cu tine si sotul tau. Poate ca, in unele privinte, trebuie sa acceptati ca deocamdata aveti opinii diferite in unele privinte. Nu e chiar asa de rau, pentru ca altfel nu ati mai fi avut aceasta discutie interesanta :)
Va recomand sa aveti cat mai multe discutii de genul celei despre creatia lui Dumnezeu, dar sa nu uitati ca sunt simple discutii, unde va spuneti parerea cu argumente si va manifestati respectul pentru opinia celuilalt. Asta presupune ca nu va veti enerva nici macar in cazul in care celalalt are argumente puternice si va demonstreaza ca gresiti. De regula, in astfel de discutii nu castiga nimeni, deoarece puteti aduce argumente pro sau contra la nesfarsit :)
Succes!
Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.306.188
Mail: gabriel.dinu@psihosolutii.ro
Web: www.psihosolutii.ro
Gabriel Dinu
 
Posts: 15
Joined: Sat Jul 26, 2008 1:22 pm

Re: exista o singura normalitate?

Postby moata on Tue Aug 19, 2008 5:15 pm

Multumesc mult Gabriel, cu siguranta o sa ma ajute ceea ce tu mi-ai spus.
;) o zi minunata.
moata
 
Posts: 2
Joined: Tue Aug 19, 2008 11:55 am


Return to Probleme de cuplu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron