Dependenta de el! ce sa fac ?

Moderator: admin

Dependenta de el! ce sa fac ?

Postby alinutza26 on Fri Jul 09, 2010 10:21 am

Buna, o sa incerc sa fiu cat mai succinta cu povestea mea....cu toate ca as putea sa scriu un roman pe tema asta. Sunt impreuna cu iubitul meu deja de 8 ani, l-am cunoscut inca de cand eram adolescenta. El tipul corect, care ma iubeste la nebunie, care vrea sa avem o casa, care munceste enorm pentru viitorul nostru. Eu visatoare, iubesc libertatea dar care nu o am, prietenii, societatea, cultura si comunicarea....de toate astea duc lipsa enorm! In timpul asta am terminat facultatea, ne-am mutat impreuna.....in strainatate, el traia deja acolo inca de cand am facut prima data cunostinta. Am plecat la el, am renuntat la prieteni, la familie, la dulcele mele surioare, la tot.....si m-am trezit peste ani intr-o singuratate de nedescris, departe de comunicare si departe de fericire. Insa alaturi de el, ma simt in siguranta, ma simt protejata...atat, cu timpul el a devenit pentru mine mai mult un prieten, un frate mai mare, decat iubitul meu.... il iubesc, insa ca pe un prieten adevarat . Pentru el sunt in continuare iubita lui simpatica, sexy si cu simtul umorului. Eu visez in continuare la momentul cand viatza mea o sa inceapa de-a binelea,cand o sa am un job, cand o sa am banii mei, cand o sa vina momentul sa ies si eu cu fetele in oras, cand o sa fac ce-o sa vreau fara ca sa ma mustre constiinta. Acum vine intrebarea, care este una logica si nu foarte originala: Ce sa fac? sa plec de langa el, pentru ca acum mi-am gasit un job insa cu totul in alta tara, departe de el, sa risc si sa incep totul de la 0, sa las in urma acei 8 ani de zile alaturi de el?....Ce sa intampla daca o sa regret ca l-am exclus din viata mea? Cu el practic am crescut....din pacate in stilul lui, din mine - fata de atunci.....nu a mai ramas mare lucru. Va rog am nevoie de sfatul vostru! daca este cineva pe aici! Raspunsul cred ca il stiu deja la intrebarea mea absurda....doar ca nu am curajul sa deschid acea usa la care visez de atata timp....ca voi pasi intr-o zi de pragul dependentei, a incertitudinei si a lipsei de curaj din partea mea....nu stiu sunt foarte confuza. Nu-mi imaginez ziua cand o sa-i zic, ca plec de la el....o sa sufere enorm...si eu la fel. Va multumesc!
alinutza26
 
Posts: 2
Joined: Fri Jul 09, 2010 8:54 am

Re: Dependenta de el! ce sa fac ?

Postby alinutza26 on Tue Jul 13, 2010 8:44 am

Astept si eu un raspuns....la ce bun am mai scris aici....:)
alinutza26
 
Posts: 2
Joined: Fri Jul 09, 2010 8:54 am

Re: Dependenta de el! ce sa fac ?

Postby Gabriel Dinu on Fri Jul 16, 2010 6:40 am

Draga Alina,

Imi pare rau ca nu ai primit raspunsul nostru mai repede, insa in ultima perioada am fost foarte ocupati cu mutarea in noul sediu.

O sa incerc sa iti dau un raspuns in detaliu.

Eu cred ca frica este cel mai mare dusman al dezvoltarii omului, insa nu este neaparat vorba si de situatia ta, pentru ca 8 ani de relatie pot insemna enorm.

Ca sa poti lua mai usor o decizie iti recomand sa iei o foaie de hartie si sa scri pe ea PLECAREA LA NOUL JOB, IN ALTA TARA, apoi sa imparti pagina in doua coloane. Pe coloana din stanga te rog sa notezi toate avantajele care iti trec in minte, iar pe coloana din dreapta, toate dezavantajele. Procedeaza la fel cu cealalta decizie posibila, respectiv ramanerea in aceasta relatie si procedeaza la fel. Incearca sa-ti dai seama daca mai sunt si alte alternative, cum ar fi ramanerea in relatie si gasirea unui job mai apropiat. Incearca sa generezi cat mai multe alternative. Nu-i nimic daca nu le vezi decat pe acestea doua.

Apoi, nu te grabi cu luarea deciziei. Timp de cateva zile analizeaza ce ai scris, modifica, adauga, sterge. Scopul acestui exercitiu este sa capeti o imagine cat mai obiectiva a acestor optiuni, sa poti identifica usor si foarte clar avantajele si dezavantajele fiecarei decizii.

Dupa ce te-ai gandit mai multe zile si in mintea ta se contureaza mai clar ce este cel mai bine pentru tine sa faci, ia decizia! Este foarte important sa realizezi ca decizia pe care o iei este cea mai buna in momentul in care ai luat-o, asta insemnand ca, necunoscand viitorul, este posibil sa te bucuri ca ai luat-o sau sa regreti. Nu exista garantii totale ca vei lua cea mai buna decizie.
Tot foarte important este sa nu catastrofezi eventualitatea ca vei realiza ca ai gresit. Daca greseala este reparabila, e perfect! Daca nu, atunci asta e! Orice om, din cand in cand, face cate o greseala! Asuma-ti-o si mergi mai departe!

In speranta ca aceste indicatii te vor ajuta sa iei cea mai buna decizie pentru tine, iti urez succes!
Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.306.188
Mail: gabriel.dinu@psihosolutii.ro
Web: www.psihosolutii.ro
Gabriel Dinu
 
Posts: 15
Joined: Sat Jul 26, 2008 1:22 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie de cuplu

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 0 guests

cron