ganduri obsesive

Moderator: admin

Re: ganduri obsesive

Postby Karla33 on Fri Mar 11, 2011 9:47 am

Buna ziua la toata lumea...Cum a ti reusit sa scapati de aceste chestii...sufar de aceleasi simptome,ma gandesc mereu ca o sa mi fac rau,si gandindu ma atata chiar cred ca o sa se intample...nu mai am lineste si pace ....nu stiu cum sa mi mai revin...am fost la psihiatru,la psiholog(psihanaliza.cognitiv comportamentala)..pur si simplu nu stiu ce sa mai fac...cred ca am cazut sau o sa cad intr o devresie mare...nu vad iesirea din starile astea,nu mai sunt eu...ce sa fac??daca nu mai pot fi salvata??Primavara tu cum ai scapat si ce simptome ai avut,pt ca am observat ca nimeni nu si descrie starile exact asa cum le a avut.....Daca se poata sa mi raspunda cineva ar fi minunat,asta in cazul in care exista o sansa....O zi superba
Karla33
 
Posts: 2
Joined: Thu Mar 10, 2011 3:44 pm

Re: ganduri obsesive

Postby Karla33 on Tue Mar 22, 2011 4:26 pm

Dna Psiholog,aceste ganduri le am de un an si jumatate si imi apar aproape in fiecare zi(si mi au aparut cand am vazut ca cineva sa sinucis),chiar daca stiu de unde vin si ce se intampla cu ele,doar ca atunci cand le am, uit de tot, si chiar cred ca asta o sa fac.Ar fi fost foarte dragut daca cei care s au confruntat cu asemenea ganduri sa scrie mai pe larg cum au reusit sa nu mai le aiba,intr un cuvant cum au scapt de ele,dar vad ca pe acest site oameni sunt extrem de 'secretosi' din pacate.O intrebare este daca avand aceste ganduri continuu ajungi sa faci 'vreo nefacuta',pt ca nu mai tine de noi cand iti vin grozaviile acestea in minte,si probabil atrag si o depresie odata cu ele?Asteptam un raspuns daca este posibil.Sanatate la toata lumea.
Karla33
 
Posts: 2
Joined: Thu Mar 10, 2011 3:44 pm

Re: ganduri obsesive

Postby ich und du on Thu Jul 14, 2011 9:08 am

Draga Karla! Si eu m-am confruntat o lunga perioada cu ganduri obsesive. Cu cat fugeam de ele si le renegam cu atat de mare intensitate reveneau. Nopti intregi nu am dormit si am avut atacuri de panica si anxietati in care credeam ca acum imi pierd mintile si fac ceea ce gandeam, de ex: sa ma arunc de la balcon. Aceste ganduri imi provocau o frica de moarte. Pai stai asa! Daca mie imi este frica de moarte inseamna ca nu vreau sa mor. Si asa cum mi-a explicat si dl doctor Gabriel Dinu: Cand imi este mai bine, cund sunt linistita m-as arunca de la balcon? pai..........nu. Asta inseamna ca aceste ganduri sunt nerealizabile, sunt false dar ele exista, te inspaimanta si te daranjeaza. In acest punt l-am cunoscut pe dl doctor iar la sfatul dansului m-am apucat de " teme". In primul rand am acceptat gandurile asa cum sunt ele cu toate simptomele lor. Nu sunt nici alte tale, nici ale vecinului ci ale mele. Dar eu nu sunt nici "prietena" care s-a aruncat de la balcon si nici vedeta cunoscuta care s-a sinucis. Cu aceste 2 concluzii am inceput sa inteleg de fapt cine sunt si mai ales cine nu sunt. Apoi am primit cateva sugestii de la dl doctor si texte pe care le citesc, le repet si iti spun sincer ca AJUTA. Stiu ce simti, stiu prin ce treci dar mai stiu cat de frumoasa este viata atunci cand aceste ganduri nu te mai deranjeaza. Contacteaza-l pe dl Doctor Gabriel Dinu si mai da-ti o sansa!
ich und du
 
Posts: 1
Joined: Thu Jul 14, 2011 6:02 am

Re: ganduri obsesive

Postby admin on Fri Jul 29, 2011 2:06 pm

Draga Ich und du,

Ma bucur ca ti-ai impartasit experienta pe forumul nostru!
Este foarte important sa apelezi la forma corecta de psihoterapie si este foarte important ca terapia sa fie facuta ca la carte. In cazul tulburarilor anxioase, psihoterapia cognitiv-comportamentala facuta corect duce la o eficienta de 94%, ceea ce inseamna enorm si o face sa fie cea mai eficienta forma de tratament pentru anxietate, atacuri de panica, tulburarea obsesiv-compulsiva etc.
Eu, impreuna cu colegele mele, ne-am propus sa nu ne abatem deloc de la indicatiile si formele de interventie generate de multimea de studii stiintifice din domeniu, iar asa se explica faptul ca am ajutat atat de multe persoane sa se bucure iar din plin de viata.

O zi frumoasa!
Gabriel Dinu
admin
Site Admin
 
Posts: 49
Joined: Wed Jul 23, 2008 2:53 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 5 guests

cron