Problema psihica, neincredere in sine

Moderator: admin

Problema psihica, neincredere in sine

Postby MariusD on Sat Jul 30, 2011 5:10 pm

Salut ! Dupa cum am specificat mai sus este vorba despre o problema psihologica, una de neincredere, timiditate si rusine! Deci, problema mea a inceput la sfarsitul verii trecute! In aceea vara am tot iesit cu prietenii pe afara, etc tot ce face un adolescent normal. La sfarsitul acelei veri parca s-a intamplat ceva cu mine, cum a inceput scoala am inceput sa nu mai ies deloc afara din casa, nu mai tineam deloc legatura cu pritenii, singurul mod in care socializam era mersul la scoala! In rest cand aveam timp liber, in week-end stateam inchis in casa. Desi prietenii m-au mai chemat afara tot timpul refuzam din cauza unor motive ipotetice. Cred ca am avut o perioada de vreo 6 luni cand nu am iesit din casa, cu exceptia mersului la scoala! Ma-am intrebat si eu de ce nu mai ies cu prietenii, ce mi s-a intamplat si m-am consolat zicand ca va veni din nou vara si voi iesi dn nou! In sfarsit, a venit vara aceasta si vroiam sa ies din nou afara dar aveam un blocaj psihologic! Nu imi venea deloc sa ies fiindca ma obseda ideea , cum vor reactiona prietenii cand ma vor vedea. Ca sa intelegeti mai bine, am 2 prieteni fata de care nu aveam nici o retinere (ei sunt de varsta mea) dar ei stau cu baieti cu 3-4 ani mai mari ca mine si la ei ma refeream. Parca aveam o rusine fata de ei, cum vor reactiona cand ma vor vedea dupa 1 an de zile de cand nu am iesit din casa! Nu stiu de ce dar imi este rusine sa ii vad. S-a intamplat sa ma duc la cumparaturi si cand dau sa intru in scara blocului (trebuie sa traversez o alee pentru asta) ma rog sa nu ma vada cand intru, ei fiind la scara de vis-a-vis. Imi e rusine de mor si nu stiu de ce, nu pot sa dau ochii cu ei, simt ca intru in pamant de rusine cand trebuie sa ma apropii la ceva metri de ei, incerc sa trec fara sa ma vada! Simt ca ma auto-distrug si nu stiu ce sa mai fac! Vreau niste sfaturi, consolari sa ies din depresie! Simt cum viata mea se distruge! Chiar nu stiu ce sa fac! Ma blochez total la ideea da a iesi din nou!


Multumesc foarte mult!
MariusD
 
Posts: 1
Joined: Sat Jul 30, 2011 4:43 pm

Re: Problema psihica, neincredere in sine

Postby Ps. Simona Chiriluta on Tue Mar 13, 2012 3:21 pm

Buna Marius.
Imi pare rau de problema cu care te confrunti. Cred ca iti este destul de greu sa treci prin aceste stari de rusine si teama.
Cum te mai simti?
Aspectele descrise de tine se incadreaza in ceea ce numim anxietate sociala. Te temi de modul in care te vad ceilalti, in special cei pe care ii vezi "mai buni" decat tine. Asa este?
Sunt multe persoane care trec prin ceea ce treci tu. Teama de a fi evaluat negativ si de a fi criticat sunt emotii pe care le au multi oameni intr-o masura sau alta.
Vestea buna este ca exista solutii! Nu va trebui sa te confrunti cu aceste probleme la nesfarsit! Vindecarea este un proces; un proces prin care inveti sa-ti invingi temerile, sa capeti curaj si incredere in tine.
Consilierea te poate ajuta in acest proces prin asistenta personalizata in schimbarea modului in care privesti lucrurile.
Ne poti contacta cu incredere!

Psiholog Simona Chiriluţă
0736.632.542
simona.chiriluta@psihosolutii.ro
Ps. Simona Chiriluta
 
Posts: 2
Joined: Sat Feb 11, 2012 5:21 pm


Return to Probleme individuale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron