anxietate, atac de panica, depresie

Moderator: admin

anxietate, atac de panica, depresie

Postby florin71 on Thu Jul 07, 2011 10:58 am

Am sa incerc sa va expun in cateva cuvinte experienta mea in speranta ca va va ajuta sa scapati de aceste afectiuni care va pot incapacita in multe lucruri dar cel mai important fiind acela de a ne bucura de viata.
Totul a inceput acum vreo 9 ani cand am constatat ca in timp ce mancam si in timp ce mergeam cu masina imi transpirau mainile si avem o senzatie de lipsa de aer care imi creau o anumita stare de discomfort dar care imi treceau dupa o anumita perioada. Am fost la o gramada de doctori crezand ca am ceva fiziologic dar nici unul nu mi-a gasit ceva . Totul a fost suportabil pana cand cam la 1 an dupa ce mi-au aparut aceste simptome am facut un atac de panica. Intr-un final la vreo 2 luni de cand am facut atacul de panica dupa ce am fost iar la o gramada de doctori am ajuns la spitalul obregia la psihiatrie unde mi-a fost prescris un tratament cu seroxat .Am luat acest tratament timp de 8 ani in ficare an incercand sa ies din el dar nereusind. Dupa vreo 2 ani de seroxat citind pe internet am incercat sa discut cu psihiatrul despre oportunitatea unor sedinte de psihoterapie. Psihiatrul a fost de acord si m-a trimis la un psiholog tot din spital.Toata "psihoterapia" a durat vreo trei sedinte dintre care in una mi-a dat niste desene sa spun despre ele ce-mi inspira. In final mi-a spus ca nu am nimic. Am crezut ca asta o fi toata psihoterapia. Dar eu in continuare avean aceleasi stari de anxietate si panica. Anul acesta am decis sa las seroxatul si cautand pe internet am gasit siteul psihosolutii unde am vazut pe forum experientele celor care au facut psihoterapie si am optat pentru psihoterapie on line cu dl.dr. dinu gabriel. Dupa 4-5 sedinte nu-mi venea sa cred ca nu mai am acele simptome care ma chinuisera 8 ani de zile. Lipsa de informatie a mea si probabil si nepasarea unor medici a facut ca sa inghit timp de 8 ani seroxat. Acum ma simt din ce in ce mai bine nu am mai luat medicamente de 3 luni si lucrurile merg foarte bine.
Va recomand cu caldura pe dl. dr. dinu gabriel care va va scapa de anxietate si panica.
florin71
 
Posts: 1
Joined: Wed Jul 06, 2011 12:38 pm

Re: anxietate, atac de panica, depresie

Postby admin on Thu Jul 07, 2011 11:47 am

Draga Florin,

Ma bucur mult ca ai apelat la psihoterapia cognitiv-comportamentala, chiar daca si dupa atatia ani de medicatie. Important este ca ai aflat ce inseamna cu adevarat psihoterapia si ca ai inceput sa te bucuri iar din plin de viata.
Tot un lucru foarte important este ca aceasta forma de psihoterapie poate fi la fel de eficienta si online, daca se aplica de catre psihoterapeut ca la carte.
Cred ca in urma postului tau multi oameni vor apela si la psihoterapie si nu isi vor pune baza doar in medicatie.

Numai bine!
Psiholog Gabriel Dinu
admin
Site Admin
 
Posts: 49
Joined: Wed Jul 23, 2008 2:53 pm

Re: anxietate, atac de panica, depresie

Postby iulian24 on Sun Jul 10, 2011 5:46 pm

Salut Florin, imi pare rau sa citesc ca ai trecut prin atatea, si pot sa spun ca te inteleg deoarece si eu am trecut prin ceva asemanator si tot datorita unor medici incompetenti si a lipsei de profesionalism. Povestea am sa o spun pe scurt ca sa nu plictisesc lumea. In luna octombrie a anului trecut dupa o perioada stresanta munca multa si odihna putina, chiar a 2 a zi dupa ce am avut nunta am facut un atac de panica, ceea ce la momentul acela eu nu stiam ce inseamna. Timp de 3 luni m am simti extrem de rau, am slabit 10 kg in prima luna, abia daca mai mancam, nu aveam pofta de mancare si toata ziua stare de greata si rau. Dupa foarte multe vizite la medic, cardiologi, endocrinologi, gastro, tomografii si etc (o anumita doctorita de la un spital de renume din Constanta m a trimis chiar si la preot, spunandu mi ca ea nu are ce sa imi faca) nimeni nu a putut sa imi spuna ce am si de ce ma simt asa. La indemnul unei doamne doctor am cautat si un psiholog. Am ajuns la o doamna psiholog, nu vreau sa dau nume sa nu se inteleaga ca vreau sa i fac rau asa zisei psiholoage. La care dupa 3 sedinte de abureala ca altfel nu pot sa i spun, in care ma tot intrebat ce am facut prin copilarie si pe cine nu am iertat eu in viata, a ajuns la concluzia ca trebuia sa iert mai mult, si de aceea ma simteam asa rau! Vreau sa spun ca am lasat o balta cu psihoterapia atunci pentru ca pur si simplu simteam eu ca nu are nicio treaba cu ce am eu. Am ajuns si la un psihiatru intr un final care mi a recomandat anxiar si remeron, care m au ajutat intr o oarecare masura (adica dormeam noaptea si nu mai aveam starile de rau) Au mai trecut inca cateva luni de chinuiala sa i spun asa cu atacuri de panica, emotii, incepusem sa manifest si o oarece fobie sociala etc. La care in luna mai sotia mea cautand pe internet despre problema asta a anxietatii a dat peste acest site. Nu vreau sa fac reclama nimanui dar vreau sa spun ca cei care va confruntati cu anxietate, atacuri de panica, fobii, sa incercati cu incredere sa apelati la ajutorul unui psihoterapeut (dar nu orice psiholog care spune el ca ar putea sti despre ce este vorba; e ca si cu ti ai duce masina la reparat unor mecanici care ei de fapt sunt brutari). Eu personal am inceput psihoterapia in luna mai cu Dl. Dinu Gabriel si pot spune ca dupa 2 luni ma simt mai bine, nu zic ca mi a trecut totul ca prin minune, ca as minti, dar este o mare imbunatatire in starea mea si anume emotiile au scazut, atacurile de panica au disparut aproape in totalitate, si vad altfel toate acestea acum. Va multumesc si va doresc tuturora sanatate multa.
iulian24
 
Posts: 1
Joined: Thu Jul 07, 2011 4:41 pm

Re: anxietate, atac de panica, depresie

Postby maslinica on Wed Sep 19, 2012 2:51 pm

nu mai stiu cui sa ma adresez!! am aceste atacuri de panica de mai bine de 3 luni..am fost la toti medicii posibili si imposibili, ce-i drept inca nu am ajuns la psihiatru..saptamana viitoare o s-o fac!! eu tot am impresia ca am ceva la inima, tot simt asa ca un disconfort destul de sacaitor... va rog, daca ma puteti ajuta sa-mi scrieti sau ce si cum trebuie sa fac? nu mai rezist!! la cardiologie mi s-a spus ca sunt stari de anxietate si ca la inima nu am nimic, dar eu tot cred ca totusi am ceva. ce sa fac? nu mai rezist!! va rog! cred ca si acum sunt intr-un atac de panica, dar nu mai este cu tahicardie ci este o stare generala de rau, de disconfort in zona inimii!!!!
maslinica
 
Posts: 1
Joined: Wed Sep 19, 2012 2:29 pm

Re: anxietate, atac de panica, depresie

Postby admin on Wed Sep 19, 2012 3:25 pm

Buna seara,

Imi pare rau ca aveti aceste stari de panica, ce pot fi foarte chinuitoare!
Din fericire, nu aveti ce sa patiti, insa cu siguranta aveti nevoie de psihoterapie.
Bine ar fi sa sunati si sa faceti o programare la cabinetul nostru din Bucuresti, Piata Alba Iulia, sau puteti accesa programul nostru de psihoterapie online, ce poate fi accesat pe www.gandestesanatos.ro.
Sper sa apelati cat mai repede la ajutor, deoarece anxietatea si panica se pot vindeca complet si definitiv!

O zi buna!
Psiholog Gabriel Dinu
Tel.: 0724.306.188
admin
Site Admin
 
Posts: 49
Joined: Wed Jul 23, 2008 2:53 pm

Re: anxietate, atac de panica, depresie

Postby florin1921 on Tue Dec 25, 2012 8:19 am

In primul rand vreau sa spun ca din punctul meu de vedere este o problema foarte grava, sa incep mai bine cu a doua intrebare "de cat timp?" Acum 3 ani jumate am avut o relatie cu o fata de varsta mea. Am iubit-o ca pana atunci pe nimeni(deci era prima dragoste adevarata). Relatia a tinut cam un an si 7-8 luni. Pe la mijlocul relatiei ia a plecat in strainatate pe o luna de zile(deci 7-8-a luna de cad eram impreuna)si atunci au inceput cosmarurile: Totul a inceput la stomac, parca ma apasa cineva(ca niste crampe),luam greu aier,pofta de mancare scazuta, abea mancam ceva,diaree asa din senin si pt prima data au aparut simtome de greata tot timpu imi venea sa vars(borasc). Atunci m-am schimbat total, nu am mai fost acelasi omu. Cu prieteni nu prea conversam ca si in trecut mai ales despre relatie nici cu parinti nu prea vorbeam de subiectul acela ca imi era frica sa nu ma ia rau(faceam ca o criza...la stomac). Numa cand ma gandeam la ea sau vedeam ceva ce sa imi aduca aminte de ea incepeau emotiile,teama(si tot acolo ma gandeam, nu ma puteam stapanii). Intr-un final ea a venit acasa dupa o luna si am crezut ca o sa fie bine, dar m-am inselat tot aceleasi probleme. Dupa ce a venit acasa relatia a mai tinut 8 luni si ne-am despartit sa nu va zic ca iar am suferit la fel(ba din contra mai rau). Eu zic ca atunci am facut eu o panica dinasta. De atunci toate emotiile si tot strsul mi sau ridicat (daca trebe sa astept un tel sau trebe sa ma duc undeva) tot simtomele alea le am.
florin1921
 
Posts: 2
Joined: Thu Dec 20, 2012 5:54 pm

Re: anxietate, atac de panica, depresie

Postby Psih Irina Paraschiv on Fri Dec 28, 2012 2:42 pm

Buna Florin 1921,

Imi pare foarte rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari. Imi dau seama ca iti este foarte greu si ma bucur ca ai apelat la ajutorul nostru.
Intr-adevar din ceea ce descrii pare ca te confrunti cu stari de anxietate. E important sa sti ca acestea sunt perfect vindecabile si ca apeland la ajutorul potrivit vei intelege ce se intampla in mintea si corpul tau atunci cand simti toate aceste lucruri.

Psihoterapia cognitiv comportamentala are rata de succes cea mai buna in tratarea acestor stari si te invit sa apelezi la cateva sedinte de psihoterapie, fie online (prin intermediul aplicatiei GandesteSanatos.ro, fie prin apeland la sedinte la cabinetul nostru din Bucuresti).
Impreuna cu un psihoterapeut vei afla cum putetti lucra pe aceste ganduri si stari emotionale si fiziologice negative astfel incat sa le poti controla cat mei bine pe viitor.
Ai mai incercat sa apelezi la ajutorul vreunui psiholog in aceasta perioada?

Sper ca am reusit sa iti fiu de ajutor si nu ezita sa ma contactezi in continuare pentru mai multe informatii.

O zi frumoasa!

Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm

Re: anxietate, atac de panica, depresie

Postby florin1921 on Sun Dec 30, 2012 3:58 am

Multumesc pentru intelegere, nu am contactat inca psiholog , dar am fost la doctorul de familie sa imi dea un sfat ce sa fac. Am primit doua feluri de medicamente: LORAZEPMUM (anxiar) si BUSPIRONUM (spitomin), de o saptamana am inceput tratamentu dar nu simt schimbari :| . Inainte sa merg la doctor luam dicarbocal si metoclopramid dar fara rezultat nu ma ajutau cu nimic :| . Am zis ca dupa sarbatorile astea de iarna voi apela neaparat la un psiholog,psihoterapeut ori ce numa sa ma fac bine. La mine este mai nasol ca sunt din jud.Timis. Multumesc inca odata pentru intelegere si sfaturi. Un an nou fericit la toata lumea.
florin1921
 
Posts: 2
Joined: Thu Dec 20, 2012 5:54 pm

Re: anxietate, atac de panica, depresie

Postby Psih Irina Paraschiv on Sun Dec 30, 2012 4:20 pm

Buna seara Florin ,

Este indicat la un medic psihiatru sa prescrie medicatia de acest tip pnetru ca el este cel mai avizat in a evalua corect simptomele si a prescrie o schema de tratament cat mai eficienta. Totusi, e bine de stiut ca medicatia de acest tip are nevoie de cateva sapamani - 1-2 minim, astfel incat sa isi faca efectul in cel mai eficient mod.

In acelasi timp, medicatia are un efect bun pe termen scurt si mediu pentru ca ajuta la echilibrarea chimica in creier a unor hormoni - serotonina si dopamina - responsabili cu starea noastra de bine de fiecare zi. Pe termen lung insa psihoterapia cognitiv comportamentala ajuta la disparitia starilor pe termen lung si chiar prevenirea apritiei acestora.

Nu e bai ca sunteti din Timis. Cabinetul nostru ofera si psihoterapie online - cu audio si video, prin Skype sau Yahoo Messenger, cu aceleasi rezultate ca in cabinet, asa ca atunci cand reusiti, va astept mailul sau telefonul pentru a stabili o programare.

Sper ca am reusit sa va fiu de ajutor si nu ezitati sa ma contactati pentru mai multe informatii.
O seara frumoasa si un an nou cat mai linistit1

Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron