Distonie nerurovegetativa,anxietate

Moderator: admin

Distonie nerurovegetativa,anxietate

Postby Gabi88 on Tue Jan 29, 2013 2:58 pm

Ma numesc Gabi si am 24 de ani.Totul a inceput acum doua luni cand am facut o baie si am iesit cam 5 minute afara fara sa fiu uscat bine la par (era ger afara).Dupa cam 2 ore mi-a curs sange din nas si mi-a amortit ceafa, inima a ineput sa bata foarte tare si simteam ca nu pot sa mai respir.Cu cateva zile inainte citisem un caz pe internet despre o fata care a ametit si a cazut jos din picioare rezultatul fiind o tumoare, deasemenea tatal meu a decedat in urma unei meningite.Primul gand al meu a fost ca am si eu asa ceva si de la zi la zi imi era tot mai rau (senzatia de furnicaturi in ceafa, gat intepenti, presiune la cap, atacuri de panica, insomnii si sensibilitate foarte mare la zgomot, pur si simplu nu putaem sa dorm ca imi tremura ceva la inima si aveam un sunet puternic in urechi). In cele din urma am ajuns la urgenta la inima nu am absolut nimic si mi-au spus ca a fost atac de panica din cauza lipsei de magneziu.mi-au recomandat 3 capsule de magne b6 pe zi timp de 10 zile.Mi-am revenit putin atacurile de panica au disparut insa gandirea negativa tot a perisitat si de fiecare dacata cand ma gandeam ca am ceva imi amortea ceafa, stare de oboseala si multe altele.Am luat distonocalm si m-am simtit foarte bine pana a venit revelionul si am baut foarte mult ca un innconstient.A doua zi am avut un atac de panica foarte puternic practic nu puteam sa respir si nu imi mai simteam capul.Am fost de urgenta la un medic foarte bun care imi este si ruda si am facut ecografie totala, EKG si analzie la sange.Toate au iesit bine nu am absolut nici o problema, i-am zis ca as vrea sa fac si un RMN dar a zis ca nu este cazul de asa ceva si doar ca am suferit un shoc si mi-a pus diagonsotc distonie neurovegetativa( mi-a recomandat niste antidepresive dar nu am vut sa le iau si nici nu le iau ) Dupa aceea m-am linistit am avut o perioada de o saptamana in care nu am luat nici o pastila m-am simtit foarte bine doar ca adormeam foarte greu cam la 2 ore dupa ce ma puneam la somn.Am luat nisite pastile pe baza de plante (Calmogen) desi nu aveam nevoie le luam doar asa ca sa fac si eu un tratament si am laut si magne b6 si calcidim ( la care am renuntat deoarece imi reveneau starile poraste la urechi si nu puteam sa dorm).Acum problema mea este ca nu pot sa adorm din cauza gandurilor, gandesc foarte mult, am ramas cu ticuri(misc din cap foarte des, simt o presiune la ceafa cand stau fara caciula, cateodata simt furnicaturi prin cap si o mica amorteala si la cateva zile spre seara am o mica durere de cap, nu este puternica doar deranjabila care trece cand stau linistit in pat).Cateodata ma simt foarte bine nu sunt depresiv, imi plac lucrurile care imi palceau inainte, doar ca ma gandesc prea mult ca paote am ceva la fiecare simptoma pe care o am in special la furnicaturile de la ceafa si presiunea de la cap care imi provoaca 1 milion de ganduri si stari proaste si nu pot sa adorm din cauza lor.Va rog frumos sa imi spuneti daca este nevoie sa fac un RMN sau paote sa fie o spondiloza cervicala sau care este cauza simptomelor si de ce au ramas(mentionez ca inaite sa ma duc la doctor le aveam zilnic si la o intensitate foarte mare, acum sunt foarte mici fara atacuri de panica doar ce am mentionat mai sus) .Vreau sa stiu daca trebuie sa fac terapie sau paote sa fie vreo problema la cap ca in rest am facut toate analziele posibile.:(
Gabi88
 
Posts: 1
Joined: Tue Jan 29, 2013 2:51 pm

Re: Distonie nerurovegetativa,anxietate

Postby Psih Irina Paraschiv on Fri Feb 01, 2013 2:04 pm

Buna Gabi,

Imi pare foarte rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari. Imi dau seama ca iti este greu si ma bucur ca ai apelat la ajutorul nostru.
Din ceea ce descrii cel mai probabil ca te confrunti cu stari de anxietate insotite de stari de panica. Acest tip de tulburare emotionala se manifesta ca o neliniste si ingrijorare de destul de mare intensitate, combinate cu frica excesiva de a mi se intampla ceva rau, la care se adauga si senzatii fizice neplacute, asa cum sunt multe dintre cele pe care le descrii.
Cauza din spatele acestor stari este un anumit stil de a gandi si de a interpreta situatiile precum si senzatiile corporale pe care le simti.

Foarte bine ca ai mers si ai facut toate analizele, astfel incat sa inlaturi din start orice cauza de natura fiziologica.
Recomandarea mea in acest moment ar fi sa apelezi la cateva sedinte de psihoterapie cognitiv comportamentala. Acest tip de orientare are rata de succes cea mai buna in tratarea acestor tipuri de stari pe termen lung. Impreuna cu un psihoterapeut vei afla ce se intampla in mintea si corpul tau atunci cand simti aceste stari si apoi folosind tehnici si exercitii specifice psihoterapeutul tau te va invata sa iti controlezi modul incare interpretezi si evaluezi senzatiile din corp astfel incat sa iti poti controla starile pe termen lung.
Ai mai apelat la vreun tip de ajutor psihologic in aceasta perioada?

E bine ca ai apelat la ajutorul nostru pentru ca starile acestea pot fi controlate si pot chiar disparea cu ajutorul potrivit.
Sper ca am reusit sa iti fiu de ajutor si nu ezita sa ma contactatezi pe viitor pentru mai multe informatii.
O zi frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+40 0735 884 103
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm

Re: Distonie nerurovegetativa,anxietate

Postby aricris on Mon Jun 17, 2013 8:46 am

Buna ziua.Sunt Cristi, si as dorii daca puteti sa imi raspundeti la o intrebare: Eu de mai mult timp nu prea ma simt bine, recunosc simptomele psihice, dar unele nu stiu daca se pot pune pe seama psihicului, si anume, fac subfebrilitate dupa masa de obicei 37,2, dar nu tot timpul, sunt zile si cand nu fac, si asta cam de vreo 2 ani, ca e vara ca e iarna, am dureri musculare si articulare difuze, de peste 1 an , am facut diverse analize , reumatism, ceva infectioase, cele uzuale, ecografii, ekg-uri, cam toate bune, am fost si la psihiatru, am primit niste pilule, nu le-am luat, inca. desi vad si stiu ca am anxietati si atacuri de panica( acum nu prea), dar totusi starea subfebrila , durerile musculare si articulare , difuze, pot sa apara in probleme psihice?
Va multumesc.
aricris
 
Posts: 3
Joined: Sat Jun 15, 2013 1:23 pm

Re: Distonie nerurovegetativa,anxietate

Postby Psih Irina Paraschiv on Mon Jun 17, 2013 9:06 am

Buna ziua,
Imi pare rau sa aud ca va confruntaticu acestea stari - imi dau seama ca va este greu si ma bucur ca ati apelat la ajutorul nostru.

Da, starile de tensiune musculara pot aparea in starile de anxietate si panica. Asta pentru ca in general acestestari emotionale negative se asociaza la nivel fiziologic cu secretia anumitor hormoni care pot genera aceste senzatii fizice neplacute.

Recomandarea mea este sa apelati la cateva sedinte de psihoterapie cognitiv comportamentala. In sedinte, veti afla ce se intampla in mintea si corpul dvs atunci cand aveti aceste stari si cum le puteti controla cat mai bine, asa incat sa reuisti sa va bucurati de viata din plin.

Sper ca am reusit sa va fiu de ajutor si nu ezitati sa ma contactati in continuare pentru mai multe informatii.
O zi frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+40 0735 884 103
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm

Re: Distonie nerurovegetativa,anxietate

Postby aricris on Mon Jun 17, 2013 4:51 pm

Va multumesc pentru raspuns.Legat de durerile musculare, ele nu sunt ca o tensiune musculara ci mai degraba asemanator starilor gripale, la fel si cele articulare, sunt difuze, dar nu neaparat acompaniate de febrilitate,si vroiam sa stiu daca ati intalnit sau auzit sa fie date de probleme psihice.De obicei seara cam dispar toate ,atat subfebrilitatea cat si durerile musculare si articulare, am energie mai buna, iar noaptea dorm bine , si dimineata iarasi nu am aceste probleme, ele apar in deosebi dupamasa.
aricris
 
Posts: 3
Joined: Sat Jun 15, 2013 1:23 pm

Re: Distonie nerurovegetativa,anxietate

Postby Psih Irina Paraschiv on Mon Jun 17, 2013 5:22 pm

Buna seara,

Da, studiile au aratat ca starile de anxietate se pot insoti si de astfel de manifestari, mai ales in cazurile in care analizele medicale nu arat nimic in neregula.

Puteti lega astfel de stari de anumite situatii sau momente aparte?

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+40 0735 884 103
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm

Re: Distonie nerurovegetativa,anxietate

Postby aricris on Mon Jun 17, 2013 6:06 pm

Nu as putea lega de nimic, chiar am stat si am urmarit, in atata timp puteam sa observ ceva legatura cu ceva .Subfebrilitatea ma deranjeaza cel mai mult, o simt de multe ori, si mai ales acum pe caldura , corpul nu mai reactioneaza normal, ba frisoane , ba calduri, indiferent de statrea psihica , pot sa fiu si relaxat, in casa , linistit si sa apara subfebrilitati.E adevarat ca am inceput sa ma ingrijorez mai demult pe seama anumitor dureri, probleme, si vad ca si psihic nu e in regula , dar am indoiala asta ca nu e numai atat, adica fac lucruri care imi plac , dar sub simptomele amintite, si culmea , cum spuneam seara de regula , sunt ca un om normal, adica eu , cel de dinainte, si fizic si psihic.
Multumesc.
aricris
 
Posts: 3
Joined: Sat Jun 15, 2013 1:23 pm


Return to Probleme individuale

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 3 guests

cron