PSIHOTERAPIA COGNITIVA AJUTOR REAL

Moderator: admin

PSIHOTERAPIA COGNITIVA AJUTOR REAL

Postby rainbow on Wed Oct 30, 2013 12:30 am

Dragii mei ,
Imi doresc din tot sufletul ca , povestea mea adevarata sa va ajute sa alegeti solutia cea mai buna si drumul cel mai potrivit voua spre vindecare .
Vreau sa va spun ca fac parte din „marea familie de oameni sensibili care au cedat oarecum in fata anumitor evenimente mai dificile din viata lor„ si care a trecut ca si unii dintre voi prin depresie , anxietate puternica si atacuri de panica .
Eu mi-am dorit foarte mult sa va impartasesc din experienta mea in ideea de a va incuraja , asa cum si altii m-au ajutat sa trec peste cele mai dificile momente din viata mea .Deci initiativa nu apartine nimanui si nici nu va scriu in ideea de reclama.Pur si simplu este recunostiinta mea fata de cei care m-au ajutat sa depasesc acest moment foarte greu din viata mea .
Am 46 de ani si anxietatea mea se manifesta cred de mult timp dar aceasta a revenit puternic si s-a combinat si cu o depresie si panica „ ca la carte „ cum o numeste psihologul cu care fac sedinte si anume Irina Paraschiv.
Pe scurt in 2009 inainte de casatorie cu cateva zile sotul meu a fost grav accidentat , ramanand cu un grav si iremediabil handicap locomotor .Dupa operatii si terapie ne-am casatorit in 2010 si m-am mutat din Romania.
Am crezut ca sunt puternica si ca voi rezista la tot ce a urmat ,.Dar dupa 1 an (departe de Romania , de familie si prieteni , invatarea unei limbi noi de la 0 , reguli legi noi , lupta cu mentalitatea oemenilor care nu te accepta usor cu un handicap ) am cazut .Nu am mai putut sa mananc (am slabit 7 kg in 7 zile )nu ma mai bucuram de nimic , mi se parea ca nimic nu are sens , nu ma mai interesa sotul meu si nici familia din Ro , nu imi gaseam rostul de a trai .Au inceput insomniile si nervozitatea , anxietatea , gandurile irationale nu imi dadeau pace .Ceilalti din jurul meu nu ma intelegeau si imi spuneau „dar tu ai ales aceasta viata „.Sotul meu de altfel foarte calm si iubitor incerca sa ma sustina dar eu l-am vazut ca pe cel care mi-a declansat toate aceste stari.
Am inceput cu mersul la camera de garda , am inceput la recomandarea dr „cu minunatul „XANAX .Am sunat in Ro , la medicul internist care mi-a sugerat sa iau si MIANSERIN.Am fost la medic si la psiholog si aici unde locuiesc , dar nu m-am simtit bine .Iar dupa un an cand am dorit sa intrerupt medicatia , am recazut .
Desi sotul meu era impotriva psihoterapiei , m-am hotarat intr-o zi sa caut pe internet (la sugestia surorii mele ) uncabinet psihologic in Romania si sa le propun sa vorbim online sau pe telefon , caci eram disperata, nu intelegeam ce mi se intampla , in plus aici se vorbeste limba germana )
Am descoperit cabinetul Psihosolutii .ro si l-am sunat pe dl .Gabriel Dinu care mi-a recomandat-o imediat ca psiholog pe Irina Paraschiv .Am intrat pe site si pe forum si am citit si am fost extrem de sceptica , crezand ca lumea care scrie aici , vorbeste ca sa fie interesanta sau ca cei de la cabinet isi fac reclama .Dar am zis sa incerc , sa vad cum imi va merge macar dupa cateva sedinte.
De la prima sedinta m-a intampinat zambetul , calmul si deschiderea Irinei .Increderea mea a crescut la 50% dupa prima. sedinta prin profesionalismul si metodele cu care Irina mi-a explicat ce mi se intampla , ce este panica si anxietatea si cum pot sa depasesc momentele de criza.
Fac terapie cu Irina de 1 an si cateva luni ,in mare parte pe skype (net) dar am vizitat-o si la cabinet .Panica in locuri publice , agorafobie , frica de zbor cu avionul , discutiile frustante cu sotul meu , de un an de zile nu le mai simt .Am lucrat Abc-uri cu Irina ,mi-am disputat fricile si am invatat de la un psiholog profesionist extrem de inimos si inteligent , desi mai tanar decat mine , ca gandurile mele irationale sunt cauza acestor stari si inca am de invatat de la Irina cum sa „schimb harta mea veche „ care m-a ghidat de multe ori gresit in viata.
Multumesc din toata inima psihologului Irina Paraschiv si cabinetului Psihosolutii pentru ajutor .
Iar voua va doresc sa gasiti calea spre vindecare !
rainbow
 
Posts: 1
Joined: Wed Oct 23, 2013 2:41 pm

Re: PSIHOTERAPIA COGNITIVA AJUTOR REAL

Postby Psih Irina Paraschiv on Wed Oct 30, 2013 11:27 am

Buna Rainbow,

Imi pare tare bine ca ai luat decizia de a scrie aici experienta ta. Stiu ca poate nu ti-a fost usor asa ca apreziez foarte mult curajul si increderea ta.

Imi pare nespus de bine sa vad ca te simti mai bine, si ca stii deja sa interpretezi lucruri care pana acum iti cauzau frica si anxietate intr-un mod care sa te ajute sa te bucuri de viata. Esti o persoana care a lucrat foarte mult, cateodata cu niste credinte si temeri foarte mari, si iata ca rezultatele se vad - te felicit pentru asta.

Stiu ca in continuare va fi din ce in ce mai bine si sunt convinsa ca experienta ta va ajuta pe multi sa capete incredere in ei si in faptul ca poate exista ajutor pentru starile lor.

Mult succes!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
+4 0735 884 103
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Psih Irina Paraschiv
 
Posts: 49
Joined: Sat Feb 11, 2012 2:46 pm


Return to Consiliere psihologica si psihoterapie individuala

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron